Yalın düşünce yöntemine dayalı kauçuk hortum imalatında değer akışı haritalandırma analizi
Value flow mapping analysis in rubber hose manufacturing based on lean thinking
  1. Tez No: 767031
  2. Yazar: EMRE TOKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel düzeyde pazar piyasasında yaşanan müşteri profili değişimi, talep ve isteklerde istikrarsızlık, ekonomik hareketlilik, üretim maliyeti ve kaynak ulaşımına bağlı yaşanan riskler üretim sürekliliğini sağlamak için oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak üreticiler akışta meydana gelen hataları, israfları, beklemeleri ortadan kaldırmak için farklı arayışlara girmekte ve yeni yollar aramaktadır. Üretim süreçlerine yönelik oluşturulan her metot bir öncekinin eksik ve eleştirilen noktalarını dikkate alarak oluşturmaktadır. Yalın düşünce geleneksel üretim sisteminde meydana gelen sorunları ve israfı ortadan kaldırmaya yönelik ortaya çıkmış ve zamanla birçok alanda aktif kullanım yeri bulmuştur. Hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli birçok işletmenin en çok tercih ettiği metotlardan biri haline gelmiştir. Yalın düşünce sisteminin ilkelerine baktığımızda her üreticinin kendi işletme alanında olmasını istediği faktörlerdir. Mükemmellik, çekme sistemi (müşteri odaklı), değer akışı, süreklilik, ürün ve hizmete yönelik değer tanımlaması bu metotta oldukça önemlidir. Yalın düşünce ile imalat üzerine yapılan bu çalışmanın ilk bölümünde problem, amaç ve önem yer almaktadır. İkinci bölümde yalın düşünce ve buna bağlı oluşan yalın üretim yer almaktadır. Üçüncü bölümde yalın üretim sisteminin izlenmesini ve geleceğine yönelik planların yapılabilmesi için hazırlanan değer akış harita yapısına yer verilmiştir. Çalışmada kauçuk hortum imalatında yalın üretim felsefesinin benimsenmesi ve buna bağlı olarak değer akış sürecinin haritalandırılmasına yer verilmiştir. Gözlenen gelişmeler ve yararlar raporlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the customer profile in the global market, instability in demands and demands, economic mobility, risks related to production costs and resource transportation are very important to ensure production continuity. Accordingly, manufacturers are looking for different ways and looking for new ways to eliminate errors, waste and waiting in the flow. Each method created for production processes takes into account the missing and criticized points of the previous one. Lean thinking has emerged to eliminate the problems and waste in the traditional production system and has found active use in many areas over time. It has become one of the most preferred methods by many businesses, both large and small. When we look at the principles of the lean thinking system, these are the factors that every manufacturer wants to have in their own business area. The definition of excellence, pull system (customer-oriented), value stream, continuity, value for product and service is very important in this method. The first part of this study on manufacturing with lean thinking includes the problem, purpose and importance. In the second part, there is lean thinking and lean production. In the third chapter, the value stream map structure prepared for monitoring the lean production system and making plans for the future is given. In the study, the adoption of the lean production philosophy in rubber hose manufacturing and the mapping of the value stream process accordingly are included. Observed improvements and benefits are reported.