Fen eğitiminde dijital öyküleme yöntemi kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of use of digital story method in science education on academic success of students: A meta-analysis study
  1. Tez No: 767032
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen eğitiminde dijital öyküleme yöntemi kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisini belirlemektir. Bu amaca ulaşabilmek için meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Meta analiz yöntemi, en az iki çalışma ile yapılabilen bir yöntemdir ve birden fazla çalışmanın sonucunu tek bir çalışmaymış gibi gösteren nicel bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmada veri toplamak için“YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanmış ve yayımlanmamış tezler, Web of Scıence, ProQuest, Erıc, Ebscohost, Scopus, Scıence Dırect, Mendeley, Dergipark, Ulakbim, Google Scholar”olmak üzere birçok veri tabanında arama yapılmış ve 2012-2022 yılları arasında yayınlanan çalışmalar dâhil edilmiştir. Elde edilen veriler çeşitli bilimsel kriterler doğrultusunda elendikten sonra araştırmaya uygun olan 19 adet çalışma belirlenmiştir. Araştırmada kullanılacak olan verilerden, 3'ü doktora tezi, 6'sı yüksek lisans tezi ve 10 tanesi bilimsel makale olmak üzere toplam 19 adet çalışmadır. Elde edilen verilerin uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla kodlama işlemi yapılmıştır. Veriler; yayın yılı, yayın türü, yazarın adı, veri toplama aracı, öğrenim düzeyi, örneklem sayısı, anahtar kelime, bağımlı değişken gibi kriterler doğrultusunda gruplandırılmıştır. Verilerin analizini yapmak için CMA 2.0 programı kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalar %95 güven aralığında rastgele etkiler modeline göre gerçekleştirilmiş ve hesaplamalar sonucunda etki büyüklüğü 1,231 olarak bulunmuştur. Thalheimer ve Cook (2002)'a göre bu etki düzeyi çok geniş düzeyde etki etmektedir. Sonuç olarak fen eğitiminde dijital öyküleme yöntemi kullanımının akademik başarıyı olumlu etkilediği yapılan meta-analiz çalışması sonucunda anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the use of digital storytelling method on academic achievement in science education. In order to achieve this aim, meta-analysis method was used. The meta-analysis method is a method that can be done with at least two studies and is a quantitative study that shows the results of more than one study as if it were a single study. In line with this purpose, in order to collect data in our research,“Thesis published and unpublished in YÖK National Thesis Center, Web of Science, ProQuest, Eric, Ebscohost, Scopus, Science Direct, Mendeley, Dergipark, Ulakbim, Google Scholar”. Many databases were searched and studies published between 2012-2022 were included. After the obtained data were eliminated according to various criteria, 19 studies suitable for the research were determined. The data to be used in the research is a total of 19 studies, of which 3 are doctoral thesis, 6 are master's thesis and the remaining 10 are articles. In order to determine whether the obtained data are suitable or not, coding was done and Excel program was used in the coding process. Data; were grouped according to criteria such as publication year, publication type, author's name, data collection tool, education level, number of samples, keywords, dependent variable. CMA 2.0 program was used to analyze the data. The calculations were made according to the random effects model at the 95% confidence interval and the effect size was found to be 1.231 as a result of the calculations. According to Thalheimer and Cook (2002), this level of influence has a very wide effect. As a result of the meta-analysis study, it was understood that the use of digital storytelling method in science education positively affects academic achievement.