Wigner fonksiyonunun yoğun madde fiziğinde uygulanması
Application of the wigner function to condensed matter physics
- Tez No: 76704
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN ALTANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Wigner dağılım fonksiyonunun tanımı ve temel bağıntıları (x,p) faz uzayında ve (a, a') kompleks uzayında incelenmiştir. Bu dağılım fonksiyonlarının özellikleri detayları ile tartışılmıştır ve bunları elde etmek için, dalga fonksiyonunun kullanılmasına ve Wigner fonksiyonunun sağladığı diferansiyel denklemlerin sayısal olarak çözümüne dayanan iki farklı yaklaşım verilmiştir. Aynı zamanda, dağılım fonksiyonlarının kullanışlı uygulamaları incelenmiştir. Daha sonra, diğer çeşitli dağdım fonksiyonları uygun bir sınıflandırmaya göre bütün halinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the definition and the fundementals relations of the Wigner functions were discussed both in (x,p) phase space and in (a, a*) complex space. The properties of these distribution functions were discussed in detail and two different approaches to obtain them were given; one was based on using the wave functions and the other one was to solve numerically a differential equation satisfied by the Wigner functions. Practical applications of the distribution functions were also considered. Next, various other distributions functions were treated in a convenient classification scheme.