Eliptik denklemler için maksimum prensibi
Maximum principles for elliptic operator
- Tez No: 76703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bir boyutta maksimum prensibi ele alınmış olup, maksimum prensibinin bir boyuttaki en genel hali incelenmiştir. Aynı zamanda başlangıç değer problemleri ve sınır değer problemlerinin çözümlerinin tekliği, maksimum prensibi yardımıyla ispatlanmıştır. İkinci bölümde, sınırdeğer problemleri ve başlangıç değer problemlerinin çözümleri ve çözümlerin türevleri için sınırlar veren teoremler verilmiştir. Daha sonra salınım ve karşılaştırma teoremleri ele alınmış ve lineer olmayan denklemlerin çözümlerinin türevleri için alt ve üst sınırlar bulunmuştur.Üçüncü bölümde, n-boyutlu uzayda Laplace denklemi ele alınmış ve bu denklemi sağlayan fonksiyonlar için Ortalama Değer Teoremi verilmiştir. Daha sonra ikinci basamaktan eliptik operatörler ele alınarak E'Hopf'un maksimum prensibi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, eliptik tipten sınırdeğer problemleri için teklik teoremleri ve çözümleri için sınırlar elde edilmiş olup, eliptik denklemler için genelleştirilmiş maksimum prensibi verilmiştir. Beşinci bölümde ise, I., II. ve III. Green özdeşlikleri elde edilmiş olup, Green fonksiyonu incelenmiştir. Maksimum prensibi yardımıyla özdeğerlerinin reel kısmı için alt sınırlar elde edilmiştir. Daha sonra, Harnack eşitsizlikleri ve Hadamard üç daire teoremleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the one-dimensional maximum principle is established and investigated in general. Additionally the uniqueness of intial and boundary value problems are proved by using the maximum principles. The second chapter is devoted to the theorems about the solutions of intial and boundary value problems, and boundary estimates for the derivatives of the solutions. In addition, the oscillations and comparision theorems are given and boundary estimates for the derivatives of the solutions and derivatives of the solutions of nonlinear equations are obtained.In the third chapter, the Laplace equation in n-dimension is taken under consideration and the mean value theorem for the functions satisfying Laplace equation is given. Later, Hoph's maximum principle for second order elliptic operators is investigated. In the fourth chapter, uniqueness theorems for the boundary value problems of elliptic type and bounds for the solutions are established and generalized maximum principle is given for elliptic equations. In the last chapter, first, second and third Green identities are established and Green function is investigated. With the help of maximum principle, sub boundaries for real part of eigen values are obtained. Later, Harnack inequalities and Hadamard's three circle theorems are given.