Plazmanın temel denklemleri ve yüklü parçacıklarla etkileşmeleri
  1. Tez No: 76706
  2. Yazar: FATMA CANSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Plazma pozitif iyonlan, elektronları, nötr atomları ve uyarılmış halde atomları bulunan bir karışımdır. Plazmada en önemli kavramlardan bazıları sıcaklık parametresi, Debye uzunluğu, Debye küresi, ve plazma parametreleri... gibidir. Plazma tek parçacıkların birleşimi gibi düşünüldüğünde değişik magnetik ve elektrik alanlarda hareketleri incelenir ve bu inceleme sonucunda plazmanın sürüklenme hızları elde edilir. Plazmanın belli bir bölge içinde tutulmasını sağlayan magnetik ayna sistemine değinilir. Plazma aynı zamanda bir akışkan gibi düşünülebilir. Bu durumda Maxwell denklemlerinden yola çıkarak ilgili denklemler elde edilir.Elektronların iyonlar etrafındaki salınımlarından meydana gelen dalgaya plazma dalgaları denir. Plazma dalgalan üzerine yapılan çalışmalar plazma olaylarının anlaşılması için faydalıdır. Plazmanın denetim altına alınmasını veya tuzaklanmasını ortaya çıkan kararsızlıklar engeller. Bundan dolayı plazma dalgalarının iç yapısının bilinmesi gerekir. Çalışmada plazma salınımları, elektron plazma dalgaları ve iyon dalgaları incelenmiş ve bunlarla ilgili denklemler türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plasma is a mixture which consists of electrons, neutral and excited atoms. In plasma some important concepts are Temperature parameter, Deby length, Deby sphere, plasma parameters etc. When plasma is thought that the collection of particle, the motion of plasma in various magnetic and electric fields is investigated and after this study, the drift velocities of plasma is obtained. Magnetic mirror system is considered to confine the plasma in certain region. Plasma can also be considered as a fluid. In this case by using Maxwell's equations the corresponding equation is obtained. It is called as plasma waves which occurs by the oscillations of the electrons around ions. The studies on plasma waves are useful to understand plasma effects. To control or to confine the plasma is difficult because of plasma waves instabilities. And hence intrinsic structure of the plasma waves should be known. In this work we investigate plasma oscillations, electron plasma waves, ion waves and also obtain the corresponding equations..