Parçacık hızlandırıcılarından demet dinamiği
The Beam dynamics the particle accelelerators
- Tez No: 76707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada hızlandırıcı içerisindeki yüklü parçacıkların hareketinin dinamiği incelenmiştir. Konuya manyetik alanların konuma sadece lineer olarak bağlı olduğu veya konumdan tamamen bağımsız olduğu durum olan lineer yaklaşım çerçevesinde bakılmış ve daha sonra bu durum periyodik yapıya genellenerek seçilmiş bir hızlandırıcı kesiti için betatron ve dağınım fonksiyonları BAD (Basic Accelerator Desing) bilgisayar programı kullanılarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamics of charged particles in accelerators is investigated. First, the subject is approached in linear framework, magnetic field depended on position either linearly or totally independent from position. Later this with the generalization to periodical structure of the accelerator, betatron and dispersion functions for a chosen accelerator portion are determined by the use of BAD (Basic Accelerator Desing) computer program.