Assessment of active state titin's effects on muscle mechanics using finite element modeling
Aktif koşul titin'in kas mekanikleri üzerindeki etkisinin sonlu elemanlar modellemesi ile incelenmesi
- Tez No: 767066
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ALİ YÜCESOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kalsiyum bağlantılı mekaniksel davranışları titinin üç-miyofilaman paradigması dahilinde kuvvet üretimini karakterize etmektedir: (1) PEVK (Prolin, Glutamat, Valin, Lizin) segmentinin sertleşmesi ve (2) N2A-titin etkileşimi ile serbest yay uzunluğunun kısalması. Bu tez, titinin epimüsküler yüklerin dahil edildiği alternatif bir perspektife analizlerine odaklanmaktadır. İzole ve entegre sıçan sonlu elemanlar kas model varyasyonları üç farklı titin modeli ile birlikte kullanılmıştır: pasif koşul titin, aktif koşul titin-I ve aktif koşul titin-II. İzole kas modeli sonuçları aktif koşul titin-I ve titin-II'nin sarkomer uzamasını sınırladığını (lm = 32.7mm: sırasıyla %10'a ve %20'ye kadar) göstermiştir. Bu kısa sarkomer etkisi aktif koşul titinin etki mekanizmasıdır. Entegre kas modelleri sonuçları kısa sarkomer etkisinin dengesiz ve bağımlı bir değişken haline geldiğini göstermektedir: kısa sarkomer etkisi proksimal fasiküller için gelişmiş (sırasıyla %30.2 ve %31.0), kalan fasiküller için ise azalmıştır (sırasıyla %10.3 ve %14.0) ve uzun sarkomer etkisi görülmüştür. Titinin etki mekanizması ve fonsiyonel etkileri epimüsküler miyobağdoku kuvvet iletimi tarafından manipüle edilmiştir. Bu bulgular 3-miyofilaman modeli için yeni bir yaklaşım ifade eder: Kontraktil modeli komponentlerinin analizlerinde kuvvet artışına katkısı ve kas mekaniklerine katkısı farklı perspektifler ile ele alınmalıdır. Titinin kalsiyum bağlantılı mekaniksel davranışları titinin sertliğini arttırdığı için ilkine dahildir. Öte yandan, kısa sarkomer etkisi ise titinin etkisini diğer komponentlere ve kuvvet-uzunluk karakteristiklerine ilettiği için ikincisine dahildir. Bu özellikler titinin üçüncü miyofilaman olarak katkısını kapsamlı olarak tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Calcium dependent mechanical behaviors characterize titin's contribution to force production in three-myofilament paradigm: (1) Stiffening of PEVK (Proline, Glutamate, Valine, Lysine) segment, and (2) reduction of free-spring length via N2A-titin binding. This thesis is focused on the introduction of an alternative perspective to the analysis of titin with incorporating epimuscular myofascial loads. Isolated and integrated rat muscle finite element model variations were used with three titin models: passive state titin, active state titin-I and active state titin-II. Results of isolated model showed that active state titin-I and II limits sarcomere shortening (lm = 32.7mm: up to 10% and 20%, respectively). Such shorter sarcomere effect characterizes active state titin's mechanism of effects. Integrated models showed that the shorter sarcomere effect becomes an inconsistent and variable mechanism: Shorter sarcomere effect is further enhanced for proximal fascicle interfaces (by 30.2% and 31.0%, respectively) whereas it is also diminished for remaining fascicles (by 10.3% and 14.0%, respectively), but even a longer sarcomere effect is shown. Overall, titin's mechanism of effect and functionality are manipulated by epimuscular myofascial force transmission. This implies a new approach for the 3-miyofilament model: For the analysis of the components of the contractile machinery, contribution to force production and contribution to muscle mechanics should be assessed with alternative perspectives. Titin's calcium dependent mechanical behaviors belong to former as these increases its stiffness, whereas shorter sarcomere effect belongs to latter as this mechanism further translates its effect to other components as well as to length-force characteristics. These together comprehensively define titin's contribution as a third myofilament.