Reutizilation of waste pet materials for the production of value added products: A techno-economic evaluation for Turkey
Atık pet malzemelerin katma değerli ürünlerde yeniden kullanılması: Türkiye için bir tekno-ekonomik değerlendirme
  1. Tez No: 767068
  2. Yazar: ADEM AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin PET atıklarının 2030 yılına kadar olan analizi yarı-ampirik modeller ve çeşitli senaryolar kullanılarak yapılmıştır. Bu yenilikçi çalışma sayesinde PET atıklarının yenilikçi ürünler ve enerji üretimi için hammadde olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Türkiye'nin 2030 yılında PET tüketim miktarının 1.2 milyon ton seviyesine ulaşabileceği hesaplanmıştır. Bu büyük tüketim sonucunda 2030 yılında Türkiye'de geri dönüşüm, yakma ve katı atık bertaraf-saklama tesislerine gönderilebilecek PET miktarları 0.16, 0.08 ve 0.5 milyon ton olarak hesaplanmıştır. Türkiye'nin 2030 yılındaki geri dönüştürülecek ve yakılacak PET'lerinden yaklaşık 1100 ve 500 GWh civarında elektrik enerjisi üretilebileceği hesaplanmıştır. Bu elektrik üretimlerinden geri dönüşüm ve direkt yakma menşeli yaklaşık 35 ve 25 milyon dolar seviyesinde gelir elde edilebilecektir. Sonuç olarak, bu tez çalışması PET atıklarının sıfır atık ve döngüsel ekonomi ekseninde Türkiye'de işlenmesi için ilk temel bilimsel atık olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study a techno-economic evaluation on the PET waste generation in Turkey till 2030 was carried out and semi-empirical models based on economic and environmental gains were generated based on different scenarios. This novel study showed that PET waste can be used as a raw material for value added products or power generation. It was estimated that Turkey's PET consumption in 2030 could reach to nearly 1.2 million tons in 2030. From this massive consumption pattern, PET recycled, combusted, landfilled in Turkey in 2030 could reach to nearly 0.16, 0.08, and 0.5 million tons in 2030, respectively. Electricity generation from Turkey's recycled and combusted PET in 2030 could reach to nearly 1100 and 500 GWh, respectively. The theoretical income that could be obtained from Turkey's recycled and combusted PET in 2030 could reach to nearly 35 and 25 million US$, respectively. Therefore, this thesis study laid the foundation for a net zero and circular economy concept around PET wastes of Turkey.