İstanbul ili genel cerrahi kliniklerinde kan ve kan ürünlerinin kan bankasından alınması, saklanması, kullanılması ve yeniden değerlendirilmesi ile ilgili uygulamaların saptanması
Evaluation of hospital based practice of general surgery clinics of Istanbul with regard to obtaining, storage, utilization and reutilization of blood and blod products from blood banks
  1. Tez No: 70213
  2. Yazar: AYSEL GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma İstanbul İli Genel Cerrahi Kliniklerinde kan ve kan ürünlerinin kan bankasından alınması, saklanması, kullanılması ve yeniden değerlendirilmesi ile ilgili uygulamaları saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul İli'nde farklı statüde hizmet veren, yatak kapasiteleri 25'in üzerinde olan, büyük ve orta ameliyatların sıkça yapıldığı ve daha yoğun kan istemi ile karşılaşılan 45 hastanenin Genel Cerrahi Klinikleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri görüşme tekniği ile elde edilmiş olup, verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve x2 (ki-kare) testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, hastaneler ile kan ve kan ürünlerinin kan bankasından alınması, saklanması, kullanılması ile ilgili uygulamalar arasında anlamlı bir fark bulunmazken, kan ve kan ürünlerinin yeniden değerlendirilmesi ile ilgili uygulamalar arasında ileri derecede anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Elde edilen verilere yönelik uygun öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed on a descriptive basis to determine the practice employed in general surgery clinics of hospital localized in Istanbul with regard to obtaining, storage, utilization, and reutilization of blood and blood products from blood banks. This study sample set included general surgery clinics of 45 hospital in Istanbul which provided health care services on different status. All the hospitals had a bed capacity of over 25 beds, with a high frequency of small and large operations and a substantial amount of blood demand. Data were obtained through interviews and analyzed using percentage and x2 tests. The study revealed no significant differences with respect to hospitals' practice of obtaining, storage, and utilization of blood and blood products from blood banks. However, practice involving reutilization of blood and blood products among hospitals showed a significant difference. Taking the study results into consideration, appropriation recommendations are developed and made.