N-(2,5-metilfenil) salisialdimin, (C15H!%NO) schiff bazının kristal ve moleküler yapısının incelenmesi
  1. Tez No: 76708
  2. Yazar: C.TUĞRUL ZEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, N-(2,5-metilfenil)salisilaldimin' in kristal ve moleküler yapısı araştırılmıştır. N-(2,5-metilfenil)salisilaldimin' in kristal yapısı, tek kristal x- ışını kırınım tekniği ile incelenmiştir. İncelenen bileşiğin kristal verileri şu şekildedir: Kristal sistemi ortorombik, uzay grubu P2ı2ı2ı, örgü parametreleri a=6.839(l)Â, b=7.720(4)Â, c=23.183(3)Â, V=1224.1(2)Â3, Z=4, F(000)=480, Dc=1.222 gr/cm3, 1=0. 71069 Â, finO.8 cm'1, M= 225.28 gr/mol Kristal yapı direk yöntemler kullanılarak çözülmüştür. Elde edilen atom koordinatları ve ısısal titreşim tensör elemanları 1489 yansıma [I>2o(I)\ için R=0.0364 değerine kadar, en küçük kareler yöntemi ile arıtılmış ve atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları ile bu atomların oluşturdukları düzlemler bulunmuştur. Sonuçlarımız, diğer benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında MOPAC paket programında, yarı-deneysel moleküler orbital yöntemlerinden Austin Model 1 (AMI) yöntemi kullanılarak, bileşiğin şekillenim analizi yapılmıştır. Şekillenim analizi ile, N-(2,5- metilfenil) salisilaldimin molekülünün düzlemselliğinde önemli olan atomik etkileşmeler incelenerek, molekülün en kararlı şekillenimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crystal and molecular structures of N-(2,5- methylphenyl)salicylaldimine have been investigated. The crystal structure of N-(2,5- methylphenyl)salicylaldimine has been determined by the single crystal x-ray diffraction technique. The crystal data for the investigated compound is following: The crystal system is orthorhombic, the space group is P2ı2i2ı, a=6.839(l)Â, b=7.720(4)Â, c=23.183(3)Â, V=1224.1(2)Â3, Z=4, F(000)=480, Dc=1.222 gr/cm3, Â=0.71069 Â, nr0.8 cm1, M= 225.28 gr/mol The crystal structure was solved by direct methods. The obtained atomic coordinates and thermal vibration tensors were refined to R=0.0364 for 1489 reflection [I>2o(I)] by least-squares methods and the bond distances, bond angles and atomic planes were obtained. Our results were compared with other similar works. In the second part of the study, the conformational analysis of N-(2,5- methylphenyl)salicylaldimine by using Austin Model 1 (AMI) semi-emprical quantum mechanical method, has been implemented MOPAC package program. In the molecule, the atomic interactions which are important at the planarity of the molecule have been investigated. The most stable conformation of N-(2,5- methylphenyl)salicylaldimine has investigated by the conformational analysis.