Semi oklidiyen uzayda hareketlerin geometrisi
Geometry of motion in semi euclidean space
- Tez No: 76709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm, diğer bölümler için gerekli olan temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde H. Hilmi HACISALİHOĞLU'NUN En de Hareketlerin Geometrisi" adlı çalışması özetlenmiştir. Son bölümde, üçüncü bölümdeki çalışmanın Semi-Öklidiyen Uzaydaki karşılıkları araştırıldı. Ayrıca, x = gx0+C, geSOv(n) hareketinde ğveğ matrislerinin ranklarına göre ani vida ekseninin varlığı ve doğrultuları hakkında yeni teoremler verildi. Son olarak Lorentz Uzayında Frenet hareketine bir örnek vererek son bölümdeki teoremlerin gerçeklendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries.definitions and necdessary theorems that will be needed for later use. In the third chapter. A paper, Geometrry of Motion in En, of. H. Hilmi Hacısalihoğlu is summarized. In the last chapter, the correspondence of the work in the previous one is investigeted. Moreover, new theorem about the existence and directions of instantaneous screw axis with respect to rank of the matrices ğ and ğ in the motion x = gx0 +C,g eSOv(n) are given. Finally, by giving an example for Frenet motion in the Lorentzian space, the theorems in this last chapter are proved to be correct..