Bazı böğürtlen çeşitlerinin farklı olgunlaşma dönemlerinde biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Biochemical characterisation of some blackberry varieties at different maturation
  1. Tez No: 767087
  2. Yazar: BETÜL YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üzümsü meyveler grubunda yer alan böğürtlen (Rubus fruticosus L.) kendine özgü renk, tat ve aroması ile taze tüketim yanında gıda ensdüstrisinde önemli biir yere sahiptir.Bu çalışmada Jumbo ve Chester böğürtlen çeşitlerine uygulanan Medbio gübresinin böğürtlen meyvelerinin farklı olgunluk dönemlerindeki biyokimyasal içerikleri karakterize edilmiştir. Şeker (sükroz,glikoz,fruktoz ve ksiloz) ve organik asit (Sitrik asit ve L-Askorbik asit (C Vitamini) analizleri HPLC (Yüksek Basınç Sıvı Kromotografisi) tekniği ile karakterize edilmiştir. Toplam fenolik bileşik içeriği, toplam antosiyanin miktarı ve antioksidan kapasitesi ise spektrofotometrik yöntemler ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda şeker içerikleri incelendiğinde olgunluğun artmasıyla birlikte sükroz,glikoz ve fruktoz miktarlarında artış gözlemlenirken, ksiloz miktarında düşüş tespit edilmiştir.Olgunlaşma ile birlikte sitrik asit ve L-askorbik asit ( C vitamini ) miktarlarında düşüş tespit edilmiştir.En yüksek sitrik asit ve C vitamini değeri Chester böğürtlen çeşidi medbio uygulamasının yeşil döneminde saptanmış olup değerler sırasıyla 2130.53 ± 0.5 mg/100g ve 31.12 ± 0.41 mg/100 g tespit edilmiştir.Medbio uygulaması yapılan, yeşil dönemde hasat edilen meyvelerde toplam fenolik bileşik ve antioksidan aktivitesinde artış tespit edilirken, toplam antosiyanin miktarı medbio uygulaması ve kontrol grubunda da olgunluğun artması ile birlikte artış göstermiştir.Renk özellikleri bakımından değerlendirildiğinde; meyvelerde en yüksek L* değeri Jumbo böğürtlen çeşidinde medbio uygulaması yeşil dönemde ( 35.42 ), en yüksek a değeri Jumbo böğürtlen çeşidinde medbio uygulaması alaca dönemde ( 25.74 ), en yüksek b değeri Jumbo böğürtlen çeşidi medbio uygulaması yeşil dönemde( 18,83 ) ve en yüksek C değeri Jumbo böğürtlen çeşidi alaca dönemde (29.38), en yüksek Hue° değeri Chester böğürtlen çeşidi control grubu yeşil dönemde (95.92) olduğu belirlenmiştir. En yüksek SÇKM değeri ise Chester böğürtlen çeşidi medbio uygulaması olgun dönemde ( % 13.47 ) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blackberry (Rubus fruticosus L.), which is in the berry group, has an important place in the food industry as well as fresh consumption with its unique color, taste and aroma. Sugar (sucrose, glucose, fructose and ksiloz) and organic acid (Sitrik acid and L-Askorbik acid (Vitamin C ) analyzes were characterized by HPLC (High Pressure Liquid Chromatography) technique. Total phenolic compound content, total anthocyanin content and antioxidant capacity were determined by spectrophotometric methods. As a result of the study, when the sugar contents were examined, an increase was observed in the amount of sucrose, glucose and fructose with the increase in maturity, while a decrease was found in the amount of ksiloz. With the ripening, the amount of sitrik acid and L-askorbik acid (vitamin C) decreased. The highest sitrik acid and vitamin C value Chester blackberry variety was determined in the green period of medbio application and the values were determined as 2130.53 ± 0.5 mg/100 g and 31.12 ± 0.41 mg/100 g, respectively. While an increase in total phenolic compound and antioxidant activity was detected in the fruits harvested during the green period, the total amount of anthocyanin was detected. In the medbio application and control group, it increased with the increase in maturity. When evaluated in terms of color characteristics; The highest L* value in fruits is medbio application in Jumbo blackberry variety in green period (35.42), the highest a value in Jumbo blackberry variety is medbio application in tawny period (25.74), the highest b value in Jumbo blackberry variety is medbio application in green period (18.83). The highest C value was determined in Jumbo blackberry varietal period (29.38), the highest Hue° value was determined in Chester blackberry control group green period (95.92). The highest SSKM value was determined in the mature period (% 13.47) of Chester blackberry variety Medbio application.