Schwarz lemması ve subordinasyon ilkesi
Schwarz's lemma and the principle of subordinatic
  1. Tez No: 76710
  2. Yazar: OKTAY DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KAYA ÖZKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SCHWARZ LEMMASI ve SUBORDİNASYON İLKESİ Oktay DUMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İ. Kaya ÖZ KIN 1998, Sayfa : 76 Jüri : Prof. Dr. İ. Kaya ÖZKIN Prof. Dr. Sabahattin BALCI Doç. Dr. Cemil YILDIZ Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bolüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tek kompleks değişkenli klasik fonksiyonlar teorisi genel hatlarıyla incelenip daha sonra farklı bir bakış açısıyla ele alacağımız sonuçlar gözden geçirilmiştir. Ayrıca bu bölümde, bazı temel teoremlerin ispatlan kısaca özetlenerek klasik yöntemler baklanda bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, kompleks düzlem üzerinde Riemann geometri tekniklerinin sistematik bir çalışmasına değinilmiştir. Uzunluk ve izometri kavramları verilerek, birim daire üzerindeki Poincare metriği tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş Schwarz lemması ile üçüncü bölümdeki Riemann geometri teknikleri kullanılarak Liouville teoremi ve Picard teoremlerinin geometrik ispatlan üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Subordinasyon, Normal Aile, Konform Eşdeğerlik, Poincare Metriği, İzometri, Eğrilik, Küresel Metrik.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis SCHWARZ'S LEMMA AND THE PRINCIPLE OF SUBORDINATION Oktay DUMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. İ. Kaya ÖZKIN 1998, Page : 76 Jury : Prof. Dr. L Kaya ÖZKIN Prof. Dr. Sabahattin BALCI Assoc. Prof. Dr. Cemil YILDIZ This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with classic functions theory that will be developed later from a more advanced point of view. Furthermore, in this chapter, sketch of proofs of the main results are presented. The third chapter begins with a systematic treatment of the techniques of Riemannian geometry. The Poincare metric on the unit disc and the notions of length and isometry are introduced. In the final chapter, the geometric proofs of Liouville's theorem and Picard's theorems are given. KEY WORDS: Subordination, Normal Family, Conform Equivalence, The Poicare Metric, Isometry, Curvature, Spherical Metric