Türk bankacılığında yabancı sermaye payları ve yabancı sermayeli bankaların performansının Ing Bank A. Ş. örneği ile değerlendirilmesi
Foreign capital shares in turkish banking and the analysis of the performance of foreign-owned banks with the example of Ing Bank A. Ş.
- Tez No: 356726
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Borsada işlem gören hisselerdeki paylar da dâhil olmak üzere, Türk bankacılık sektöründeki güncel toplam yabancı sermaye payının detaylı olarak ortaya konulması ve ING Bank A.Ş. üzerinden gidilerek yabancı sermayeli bankaların performanslarının analizi amaçlanmış olan bu araştırma, betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli üzerine kurulmuştur. Sonuçların daha açık ve anlaşılır olması açısından, rasyo analizi tekniği kullanılmıştır. Yabancı sermaye payının araştırıldığı kısımda, 30 Eylül 2013 itibarıyla, dört katılım bankası dâhil 49 bankanın ve performans analizi yapılan kısımda ise kullanılan bilgiler çoğunlukla katılım bankalarının dâhil olmadığı Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kaynaklı olduğundan dört katılım bankası hariç 45 bankanın verileri alınmıştır. 30 Eylül 2013 itibarıyla, Türk bankacılık sektöründeki yabancı sermaye payı %45,43 olarak hesaplanmıştır. Gelişmekte olan ülkeler için bile yüksek sayılabilecek bu oranın, son yıllarda yaptığı ekonomik atılımlarla aday gösterildiği gelişmiş ülke sınıflaması açısından bir hayli yüksek ve riskli olduğu, ayrıca 2001 sonrası dönem için, yabancı sermayeli bankaların, kriz dönemlerinde performansı sektöre oranla daha olumsuz olsa da genel olarak sektöre paralel hareket ettiği, ING Bank A.Ş.'de ise 2007 yılındaki satıştan sonra beklendiği gibi şube ve personel sayılarında oransal olarak gerileme yaşandığı, daha agresif politikalar izlendiği, düşük maliyetle çalışabilmek için mevduat oranı azaltılarak yurtdışından alınan kredilere yoğunlaşıldığı, ancak buna rağmen kârlılık ve özellikle likidite açısından ciddi sorunların olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which aimed to present, in detail, actual total foreign capital shares in Turkish banking system including foreign shares in stocks which traded in stock market and to analysis the performance of foreign-owned banks by going through ING Bank A.Ş., is built on screening method which is a type of descriptive studies. Ratio analysis technic is used in order to present more clear and understandable results. As of 30 September 2013, in the section in which foreign capital shares are studied, the data of 49 banks including four participation banks and in which the performance analysis is presented the data of 45 banks without four participation banks were used since the data were get from The Banks Association of Turkey that the participation banks are not belong to. As of 30 September 2013, foreign capital shares in Turkish banking system is calculated as 45,43%. It is concluded that this rate, which is high even for developed countries, is so high for a a developing country nominated to be classified as developed country after the economic advances in recent years and also for the post-2001 period, the performance of foreign-owned banks, in general, acted parallel to sector even though it was worse compared to sector during the banking crisis, for ING Bank A.Ş., as expected after the sale in 2007, the number of branches and employees were proportionally declined, more aggressive policy were set, in order to operate with lower costs, concentrated to international loans by lowering deposits volume, however there were serious difficulties about profitabilitiy and liquidity.