Okul çağındaki çocuklarda uyku alışkanlıkları ile pasif sigara içiciliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sleep habits and passive smoking in school-age children
  1. Tez No: 767142
  2. Yazar: NADİR TAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: 2020 yılında dünya nüfusunun %22.3'ünün tütün kullanımı mevcuttur. Tüm erkeklerin %36.7'si, tüm kadınların %7.8'i tütün ürünleri kullanmaktadır. Bu tütün kullanımının sebep olduğu pasif sigara içiciliği, özellikle çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada pasif sigara içiciliğinin sağlıklı okul çağındaki çocukların uyku alışkanlıkları üzerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniğine başvuran sağlıklı ve okul çağındaki çocukların verileri toplanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve analitik tipte olan çalışma 23 Haziran-25 Ağustos 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniğinde çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 321 okul çağındaki çocuk ile yapılmıştır. Çalışmaya 6-12 yaşlar arasında olan, kronik hastalığı olmayan ve ebeveynleri anket sorularına cevap vermeyi kabul eden çocuklar dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özelikleri, çocuk uyku alışkanlıkları anketi (ÇUAA), evde sigara içilme durumu sorulmuştur. ÇUAA sorularına verilen yanıtlar doğrultusunda çocuklar için toplam uyku puanı (TUP) hesaplanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 8,84±2,07 yıldı. Katılımcıların TUP ortalamaları 42,63±0,65 olarak tespit edilmiş olup, çocukların uyku alışkanlıkları puanı klinik olarak ileri inceleme eşiğinin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In 2020, 22.3% of the world population used tobacco products in some way. 36.7% of all men and 7.8% of all women used tobacco products. Tobacco use is causing of passive smoking and that is effecting children's health in an unfavorable way. In this study, the aim is investigating the effect of passive smoking to the healthy and school-aged children's sleep habits. For this purpose, the data of healthy and school-aged children who applied to Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital pediatrics outpatient clinic were collected. Materials and Methods: The cross-sectional and analytic study was conducted with 321 school-aged children who met the inclusion criteria in the Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Pediatrics Outpatient Clinic between 23 June and 25 August 2022. Children aged 6-12 years, without chronic disease, and whose parents agreed to answer the questionnaire were included in the study. The participants were asked about their sociodemographic characteristics, children's sleep habits questionnaire (CSHQ), and smoking status at home. Total sleep score (TSS) was calculated for the children based on the answers given to the CSHQ inquiries. Results: The mean age of the participants was 8.84±2.07 years. The mean TSS of the participants was found to be 42.63±0.65, and the TSS of the children were above the clinical further examination threshold.