Tipik gelişim gösteren ilkokul çağındaki çocuklarda uyku ile duyusal işlemleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sleep and sensory processing skills in typically developing primary school-age children
  1. Tez No: 951047
  2. Yazar: ESMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, tipik gelişim gösteren ilkokul çağındaki çocukların uyku problemleri ile duyusal işlemleme becerileri arasındaki ilişki incelendi. Değerlendirmeler yüz yüze ve online olacak şekilde gerçekleştirildi ve toplam 293 katılımcı dahil edildi. Değerlendirmede, katılımcıların genel sosyodemografik bilgilerini edinmek için Demografik Bilgi Formu, uyku problemlerinin varlığını belirlemek ve çalışma ile kontrol gruplarını oluşturmak için Çocuklar İçin Uyku Bozuklukları Ölçeği (ÇUBÖ), uyku alışkanlıklarını değerlendirmek için Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ve duyusal işlemleme becerilerini incelemek için Duyusal İşlemleme Ölçeği - Ev Formu (DİÖ) kullanıldı. Veri analizi için jamovi (Version 2.3) ve R (Version 4.1) yazılımları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between sleep problems and sensory processing skills in typically developing elementary school-aged children. The assessments were conducted both face-to-face and online, with a total of 293 participants included. In the assessment, the Demographic Information Form was used to obtain general sociodemographic information of the participants, the Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC) was used to determine the presence of sleep problems and to create the study and control groups, the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) was used to assess sleep habits, and the Sensory Processing Measure - Home Form (SPM) was used to examine sensory processing skills. Data analysis was performed using Jamovi (Version 2.3) and R (Version 4.1) software.