Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında uyku özellikleri ve ev içi kaosun uyku alışkanlıklarına etkisi
Sleep characteristics in preschool and school-age children and the effect of household chaos on sleep habits
  1. Tez No: 819657
  2. Yazar: FATMA HİLAL KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çocukluk çağında uyku problemleri sık görülmektedir. Uyku hijyeni sağlamada ve uyku sorunlarını azaltmada çevresel faktörlerin önemi büyüktür. Çevresel faktörlerden birisi ev içi kaos olarak tanımlanan ev ortamının ve yaşam alanının etkisidir. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarda uyku alışkanlıklarının belirlenmesi ve uyku alışkanlıklarına etki eden faktörler ile evde düzen ve karmaşa olarak tanımlanan kaosun uyku alışkanlıkları üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu calışmaya; SBU Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Dogum, Cocuk Saglıgı ve Hastalıkları Egitim Araştırma Hastanesi genel pediatri polikliniklerine ayaktan başvuran ve genel pediatri servislerinde yatarak tedavi goren 5-11 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, evin fiziksel özellikleri, haftalık yapılan aktiviteler sorulmuştur. Uyku alışkanlıklarını değerlendirmek için“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi”(ÇUAA), ev içi kaosu değerlendirmek için kaos-karmaşa-düzen anketi (KKD, CHAOS) kullanılmıştır. Uyku sorunu olan çocukların ÇUAA toplam puanları >41 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 287 hastanın yaş ortalaması 7,65, uyku süresi ortalaması 9,03 saat/gün'dür. Çocukların %69'unda uyku problemi vardır. Çocukların yaşı arttıkça uyku problemi yaşama riski daha fazladır. Baba eğitimi, ekran temas süresi, sigara, evin fiziksel ortamı, uyku kuralları ile uyku sorunları arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Sleep problems are common during childhood. Environmental factors play a significant role in promoting sleep hygiene and reducing sleep problems. One of these environmental factors is the impact of the home environment, characterized as household chaos, on sleep. The aim of this study is to determine sleep habits in preschool and primary school-aged children and investigate the effects of factors influencing sleep habits, as well as the effects of household chaos, defined as disorder and clutter, on sleep habits. Materials and Methods: This study included patients aged 5-11 years who presented to the outpatient clinics of the General Pediatrics Department and were admitted to the inpatient services at Sami Ulus Children's Hospital. Participants were asked about their sociodemographic characteristics, physical features of their homes, and weekly activities. The“Children's Sleep Habits Questionnaire”(CSHQ) was used to assess sleep habits, and the Confusion, Hubbub and Order Scale (CHAOS) was used to evaluate household chaos. The CSHQ total scores were calculated as >41 for children with sleep problems. Results: The average age of the 287 participants in the study was 7.65 years, and the average sleep duration was 9.03 hours per day. 69% of children had sleep problems. The risk of experiencing sleep problems increased with age. There were associations found between paternal education, screen time, smoking, the physical environment of the home, and sleep issues.