Bir sızıntılı akış kabında atık sulardaki bazı organik kirleticilerin giderilmesi
Removal of some organic pollutans from wastewater in a trickle-bed reactor
- Tez No: 76717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR SIZINTILI AKIŞ TEPKİME KABINDA ATIK SULARDAKİ BAZI ORGANİK KİRLETİCİLERİN GİDERİLMESİ Mine AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Murat EROL 1998, sayfa : xii+61 JÜRİ: Prof. Dr. İnci EROĞLU Prof. Dr. Hüseyin OĞUZ Doç. Dr. Murat EROL Bu çalışmada, bir sızıntılı akış tepkime kabında, aktif karbon kullanılarak atıksudan adsorpsiyon ile fenol giderilmesi incelenmiştir. Çalışmalarda kullanılan atıksu tarafımızdan hazırlanmıştır. Atıksu çeşitli miktarlarda fenol içrmektedir. Sızıntılı akış rejimi sağlayan çeşitli sıvı (Ql = 174, 3.83, 8.00 mL/s) ve gaz (Qg= 5.08, 30.83 mL/s) akış hızlarında, değişik besleme derişimlerinde (C0 = 43, 102, 202, 309, 536 mg/L), oda sıcaklığında, 75 ve 150 g aktif karbon kullanılarak, 150 - 600 dakikalık çalışma sürelerinde fenol arıtımı incelenmiştir. Hava, azot ve oksijen'in gaz faz bileşeni olarak kullanılması sonucunda gaz cinsinin gidermeyi etkilememesi kolonda adsorpsiyon işleminin gerçekleştiğini doğrulamıştır. En uygun koşul çıkış derişimlerine, adsorplanan fenol miktarına, deaktivasyon sabiti ve deaktivasyon süresi değerleri göz önünde bulundurularakbelirlenmiştir. Bu büyüklükler arasında avantaj ve dezavantajların birarada bulunması nedeniyle çok kademeli adsorpsiyon işlemi önerilmiştir. Düşük sıvı ve yüksek gaz akış hızlarında (Ql = 1-74 mL/s ve QG = 30.83 mL/s), ürünlerde en düşük fenol derişimi 18.5 mg/L bulunmuştur. Bu koşulda deaktivasyon süresi 25.96 saat olmuştur. En çok adsorplanan (m = 1686.73 mg) fenol miktarı 30.83 mL/s gaz akış hızında ve 3.83 mL/s sıvı akış hızında gözlenmiştir. Yüksek sıvı akış hızında (8 mL/s) en uzun deaktivasyon süresi (147.2 saat) hesaplanmıştır. Yüksek aktif karbon miktarıyla (150 g) fenol çıkış derişimi daha düşük (28.9 mg/L) olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sızıntılı akış tepkime kabı, fenol arıtımı, aktif karbon
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.B.S. Thesis REMOVAL OF SOME ORGANICS POLLUTANTS FROM WASTEWATER IN A TRICKLE-BED REACTOR Mine AYDIN Ankara University Graduate School of Natural Applied Science Departman of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Murat EROL 1998, page : xii+61 JURY: Prof. Dr. İnci ERO?LU Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Assoc.Prof. Dr. Murat EROL In this study, removal of phenol in wastewater by adsorption was investigated in a trickle-bed reactor using activated carbon. Wastewater was prepared by us. Wastewater contained in various amount of phenol. The degree of the removal of phenol was determinated in various flow rate of gas (QG= 5.08, 30.83 mL/s) and liquid (QL = 1.74, 3.83, 8.00 mL/s) mixtures which are regimes for the trickle bed reactor. Experiments were carried out under the conditions such as different initial liquid concentrations (C0 = 43, 202, 309, 536 mg/L), ambient temperature, using 75 and 150 g of the activated carbon and contacting periods between 150 - 600 minutes. Air, nitrogen or oxygene was used as type of gas. It was obtained almost same results for the gases used in the study. Suitable conditions for output concentration, the amount of phenol adsorbed, deactivation constant and deactivation period were determinated. Multi stage adsorption suggested considering advantage and disadvantage of the parameters given above. The lowest phenol concentration in the products was obtained at low liquid (Ql = 1.74 mL/s) and high gas flow ( QG = 30.83 mL/s ) rates. Deactivation period was determinated to be 25.96 hours under there conditions. The highestIV amount of phenol adsorbed was found at 30.83 mL/s gas and 3.83 mL/s liquid flow rates. The longest deactivation period was 147.2 hours for high liquid flow rate (8 mL/s). It was found that output phenol concentrations determinated to be 28.9 mg/L in the presence of high amount of the activated carbon (150g). KEY WORDS: Trickle-bed reactor, removal of phenol, activated carbon