Schwarz türevi ve uygulamaları
Schwarzian derivative and its applications
  1. Tez No: 76716
  2. Yazar: EBRU ATAİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SCHWARZ TÜREVİ VE UYGULAMALARI Ebru ATAİL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Cevat KART 1998, Sayfa:80 Jüri : Prof.Dr.Cevat KART Prof.Dr.Akif HACIYEV Prof.Dr.Muhsin MERT Bu tez dört bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. Birinci bölümde, invaryant kavramı, eşdeğer denklemler ve çözümleri üzerinde durulmaktadır. Parametrelerin değişimi yöntemi bir dereceye kadar farklı bir şekilde lineer olmayan belli bazı denklemlere uygulanmaktadır. İkinci bölümde, Schwarz türevi ve buna ilişkin diferensiyel denklem üzerinde durulmaktadır. Daha sonra bağımsız olarak ele alman Schwarz türevinin temel özellikleri belirtilmektedir. Üçüncü bölümde, Fuchs türü denklemler, hipergeometrik denklem ve Kummer'in yirmidört çözümü incelenmektedir. Bu çözümlerin, Schwarz türevi ve çifte oran grubu ile ilişkileri ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, Schwarz türevinin uygulama yanı üzerinde durulmaktadır. Bu amaçla hipergeometrik denklemin cebirsel çözümleri ele alınmakta ve Schwarz türevinin Painleve analizi ile ilişkileri incelenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: İnvaryant, eşdeğer denklemler, Schwarz türevi, Fuchs türü denklemler, Riemann-P gösterimi, Hipergeometrik denklem, Cebirsel çözümler, Painleve analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SCHWARZIAN DERIVATIVE AND ITS APPLICATIONS Ebru ATAİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof.Dr.Cevat KART 1998, Page:80 Jury : Prof.Dr.Cevat KART Prof.Dr.Akif HACIYEV Prof.Dr.Muhsin MERT This thesis consists of four chapters and one appendix. In the first chapter, the concept of invariant, equivalent equations and their solutions are given. The method of variation of parameters is applied in a different manner to the certain nonlinear differential equations. In the second chapter, Schwarzian derivative and its differential equation are explained. Schwarzian derivative is considered independently and its basic properties are examined. The solutions of the equation which is related to Schwarzian derivative are treated. In the third chapter, Fuchsian equations, hypergeometric equation and Kummer's twenty-four solutions are examined. The relations of these solutions with the Schwarzian derivative and cross-ratio group are determined. In the last chapter, the applications of the Schwarzian derivative, including several theories, are treated. The algebraic solutions of hypergeometric differential equation and some relations with the Painleve analysis are examined. KEY WORDS : Invariant, equivalent equations, Schwarzian derivative, Fuchsian equations, The Riemann P- symbol, Hypergeometric equation, Algebraic solutions, Painleve analysis.