Nitratın camsı karbon elektrodu kullanarak voltametrik tekniklerle tayini için metod geliştirilmesi
Development of a new voltammetric method for the determination of nitrate using glassy carbon electrode
- Tez No: 76718
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NİTRATIN CAMSI KARBON ELEKTRODU KULLANARAK VOLTAMETRİK TEKNİKLERLE TAYİNİ İÇİN METOT GELİŞTİRİLMESİ Pınar GÜLSER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali Osman Solak 1998, Sayfa : 76 Jüri : Prof. Dr. Ali Osman Solak Prof. Dr. İnci Biryol Doç. Dr. Adnan Kenar Bu çalışmada, camsı karbon elektrot kullanarak nitratın diferansiyel puls voltametrisi ile tayini için bir yöntem geliştirilmiştir. Bakır(II) iyonları, nitrat numunesine ilâve edilerek camsı karbon yüzeyine -0,20 V potansiyelde metalik bakır kaplanmıştır. Nitrata ait indirgenme pikinin akımı, diferansiyel puis voltametrisi kullanılarak ölçülmüştür. -0,50 V civarında (Ag/AgCl'e karşı) gözlenen nitratın indirgenme pikine çeşitli parametrelerin (destek elektrolit, bakır(II), H2S04 konsantrasyonu) etkisi incelenmiştir. Daha sonra bu pik analitik amaçlı olarak değerlendirilmiştir. Geliştirilen metodun çalışma aralığı ve tespit limiti belirlenmiştir. Geliştirilen DPV metodu ile nitrat tayinine bazı anyonların muhtemel girişim etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Nitrat, Diferansiyel Puis Voltametrisi, Dönüşümlü Voltametri, Camsı Karbon Elektrot, İçme Suyu Analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DEVELOPMENT OF A NEW VOLTAMMETRIC METHOD FOR THE DETERMINATION OF NITRATE USING GLASSY CARBON ELECTRODE Pınar GÜLSER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ali Osman Solak 1998, Page : 76 Jury : Prof. Dr. Ali Osman Solak Prof. Dr. İnci Biryol Assoc. Prof. Dr. Adnan Kenar In this work, a new method was developed for the determination of nitrate using glassy carbon electrode with differential puls voltammetry. Copper(II) ions were added to the nitrate sample and metalic copper was deposited on the glassy carbon surface at -0,20 V potential. The reduction current for nitrate was measured by differential pulse voltammetry. A reduction peak at about -0,50 V (vs Ag/AgCl) was observed, and the effects of various parameters such as supporting electrolyte, copper(II) and H2SO4 concentrations were investigated. Then, this reduction peak was exploited for analytical purposes. The working range of the method and the limit of detection of nitrate were investigated. The posibble interference effects of some anions were also investigated. Key Words : Nitrate, Differantial Puls Voltammetry, Cyclic Voltammetry, Glassy Carbon Electrode, Drinking Water Analysis.