İtici enerjetik materyal amonyum dinitramid ve nitro-enerjetik maddelerin nanoparçacık esaslı moleküler spektroskopik tayini
Nanoparticle based molecular spectroscopic determination of propellant energetic material ammonium dinitramide and nitro-energetic substances
- Tez No: 917253
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEM ARDA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amonyum dinitramid (ADN) ve guanilüre dinitramidin (FOX-12) savunma sanayisinde kullanılmaya başlanması savunma sanayisinde yeşil dönüşüme katkı sağlaması açısından oldukça önemlidir. Yapılan tez çalışması kapsamında bu iki roket iticisinin moleküler spektroskopik tayini yapılmıştır. Yapılan ilk çalışmada melamin modifiye edilmiş altın nanopartiküllerin ADN varlığında agrege olmasıyla pikomolar seviyenin altında ADN tayini spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Bu çalışmada ADN'nin dedeksiyon limiti (LOD) 0,013 ng L-1 olarak bulunmuştur. Geliştirilen sensör patlayıcı karışımlarına, toprakta eser miktarda bulunan iyonlara ve kumlu toprak örneğine uygulanmıştır. Nitramin, nitroaromatik ve nitrat esteri türü patlayıcıların geliştirilen sensörü etkilemediği görülmüştür. Ayrıca toprakta eser miktarda bulunan iyonlar ve kamuflaj materyallerinin de sensörü etkilemediği görülmüştür. Geliştirilen yöntem, daha önce geliştirilen voltametrik ADN tayin sensörü referans alınarak F- ve t- testleriyle istatistiksel olarak kıyaslanmıştır. Referans olarak kullanılan voltametrik yöntemde grafen modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılmıştır. Tezin ikinci çalışmasında FOX-12'nin tayini küresel altın nanopartiküllerin piperazin kullanılarak fonksiyonalize edilmesi suretiyle spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Altın nanopartiküllerin yüzeyi piperazin ile fonksiyonalize edildikten sonra ortama FOX-12 katılmasıyla altın nanopartiküllerin agregasyonu, guanilüre dinitramid ile altın nanopartikül yüzeyine bağlanmış piperazin molekülleri arasında oluşan hidrojen köprüleri sayesinde meydana gelmektedir. Geliştirilen FOX-12 sensörünün tespit limiti 1,36 mg L-1 olarak bulunmuştur. Toprakta yaygın olarak bulunan eser miktardaki anyon ve katyonların yanı sıra nitramin, nitroaromatik ve nitrat esteri türü patlayıcıların geliştirilen FOX-12 sensörü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca geliştirilen yöntem literatürde mevcut olan FOX-12'nin HPLC ile tayini yöntemiyle F- ve t- testleri kullanılarak istatistiksel olarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of ammonium dinitramide (ADN) and guanylurea dinitramide (FOX-12) in the defense industry is very important in terms of contributing to the green transformation in the defense industry. Within the scope of the thesis work, molecular spectroscopic determination of two rocket propellants was carried out. In the first work, ADN was determined spectrophotometrically below the picomolar level by aggregating melamine modified gold nanoparticles in the presence of ADN. In this work, the limit of detection (LOD) of ADN were found to be 0.013 ng L-1 and 0.043 ng L-1 respectively. The developed sensor was applied to explosive mixtures, trace amounts of ions in the soil and sandy soil sample. It was observed that nitramine, nitroaromatic and nitrate ester type explosives did not affect the developed sensor. It was also observed that trace amounts of ions in the soil and camouflage materials did not affect the sensor. The developed method was compared statistically with F- and t- tests by taking the previously developed voltammetric ADN determination method as reference. In the voltammetric method used as reference, graphene modified glassy carbon electrode was used. In the second part of the thesis, FOX-12 was determined spectrophotometrically by functionalizing spherical gold nanoparticles using piperazine. After the surface of the gold nanoparticles is functionalized with piperazine and FOX-12 is added to the medium, the aggregation of the gold nanoparticles occurs through hydrogen bridges formed between guanylurea dinitramide and piperazine molecules attached to the gold nanoparticle surface. The detection limit of the developed FOX-12 determination method was found 1.36 mg L-1. The effects of trace amounts of anions and cations commonly found in soil, as well as nitramine, nitroaromatic and nitrate ester type explosives on the developed FOX-12 sensor were investigated. In addition, the developed method was compared statistically with the HPLC determination method of FOX-12 available in the literature using F- and t- tests.