Farklı bitkisel ekstraktlar ve antimikrobiyal ajanlarla hazırlanan doku şartlandırıcıların mekanik, fiziksel ve antimikrobiyal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical, physical and antimicrobialproperties of tissue conditioners prepared with differentherbal extracts and antimicrobial agents
- Tez No: 767204
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN EĞİLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyonlarda (ağırlıkça %1, %3, %5 ve %10) hazırlanan Mentha piperita, Thymus vulgaris ve Salvia officinalis bitki ekstrelerinin Streptococcus mutans ve Candida albicans mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal etkinliklerinin belirlenmesi ve bu bitki ekstrelerinin doku şartlandırıcılara ilavesiyle akrilik rezine bağlanma dayanımı, yırtılma direnci ve yüzey pürüzlülüğü gibi bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada antimikrobiyal etkinliğin belirlenmesinde minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) ve agar disk difüzyon yöntemleri kullanılmıştır. Antimikrobiyal etkinliğin belirlenmesi için negatif kontrol grubu (saf doku şartlandırıcı), pozitif kontrol grubu (klorheksidin diglukonat ve flukonazol) ve farklı konsantrasyonlarda bitki ekstreleri içeren test grupları olmak üzere 340 adet örnek (ø=10 mm, h=1 mm) hazırlanmıştır. Mekanik testler, belirlenen MİK içeren örnekler üzerinde yapılmıştır. Akrilik rezine bağlanma direnci için halter şekilli (75×25×2 mm3, n=10) ve yırtılma direnci ölçümleri için bar şekilli (50×10×1 mm3, n=10) negatif kontrol ve bitki ekstresi içeren örnekler hazırlanmış ve Universal test cihazı kullanılarak test edilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü analizi için hazırlanan örneklerin (ø=25 mm × h=15 mm, n=10) ölçümü portatif profilometre ile yapılmıştır. Tüm test gruplarından rastgele 2 örnek altın-paladyum kaplama yapıldıktan sonra tarama elektron mikroskobu ile örneklerin yüzey ve yapısal morfolojileri açısından incelenmiştir. Örneklerin antimikrobiyal test sonuçları Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile mekanik test sonuçları ise tek yönlü ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Test sonuçlarına göre S.mutans ve C.albicans'a karşı oluşan minimum inhibisyon zon çapları değerlendirildiğinde bitki ekstreleri ve bitki ekstrelerinin farklı konsantrasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla, p0,05). Test edilen her iki mikroorganizma için de bitkisel ekstrelerin hiçbiri pozitif kontrol grupları kadar antimikrobiyal etkinlik göstermemiştir. Bununla birlikte, MİK düzeyinde bitkisel ekstre ilavesi doku şartlandırıcıların akrilik rezine bağlanma dayanımı, yırtılma direnci ve yüzey pürüzlülüğünü etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antimicrobial activities of Mentha piperita, Thymus vulgaris and Salvia officinalis plant extracts prepared at different concentrations (1%, 3%, 5% and 10% by weight) against Streptococcus mutans and Candida albicans and to determine some mechanical and physical properties such as the bonding strength, tear resistance and surface roughness following adding these extracts to tissue conditioners. In this study, minimum inhibitory concentration (MIC) and agar disc diffusion methods were used to determine antimicrobial activity. In order to determine the antimicrobial activity, 340 specimens (ø=10 mm, h=1 mm) were prepared as negative control group (pure tissue conditioner), positive control group (chlorhexidine digluconate and fluconazole) and test groups containing plant extracts at different concentrations. Mechanical tests were performed on specimens containing the determined MIC. Negative control and plant extract-containing specimens were prepared as dumbbell-shaped (75×25×2 mm3, n=10) for acrylic resin bond strength test and bar-shaped (50×10×1 mm3, n=10) for tear resistance measurements. The specimens (ø=25 mm×h=15 mm, n=10) prepared for the surface roughness analysis were examined by using a portable profilometer. Two randomly selected specimens from each test group were coated with gold-palladium, and the surface and structural morphologies of the specimens were examined under the scanning electron microscope. Antimicrobial results of test specimens were evaluated by Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests and mechanical test results were investigated by one-way ANOVA test. According to our test results, when the minimum inhibition zone diameters against S.mutans and C.albicans were evaluated, a statistically significant difference was found between plant extracts and different concentrations of plant extracts (p0.05 for each). None of the herbal extracts showed as much activity as the positive control groups for both microorganisms tested. Furthermore, addition of herbal extract at MIC level does not affect the bond strength to acrylic resin, tear resistance and surface roughness of tissue conditioners.