Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi koleksiyonundan seçilmiş madeni eserlerin süsleme özellikleri
Decorative characteristics of metallic artifacts selected from the collection of the Kayseri Seljuk Civilization Museum
  1. Tez No: 767207
  2. Yazar: VAHİDE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Maden sanatı, önemli sanat dallarından biri olmasına karşın günümüze gelebilen madeni eserlerin sayısı oldukça azdır. Günümüzde var olan madeni eserler ise dünyanın çeşitli müze ve koleksiyonlarına dağılmış, hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığımız eserlerdir. Madenin halen fazla araştırılmayan bir sanat dalı olmasındaki en büyük etken, malzeme olarak zor temizlenmesi ve analizlerinin zor yapılmasıdır. Bir diğer etken ise madeni eserlerin birçok medeniyet tarafından bulunduğu bölgelerde eritilip, ihtiyaç halinde farklı şekillerde kullanılmasıdır. Bu bağlamda araştırma kapsamında Selçuklu Uygarlığı Müzesi'nde yer alan otuz dört madeni eser incelenmiştir. Bu eserler Selçuklu maden sanatı hakkında fikir sahibi olmamız açısından oldukça önemlidir. Eserler gruplara ayrılıp gerekli izinler alındıktan sonra fotoğraflanmış ve çizimleri yapılmış, ardından bu eserler malzeme, teknik, biçim ve özellikle süsleme kompozisyonları açısından değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan otuz dört adet madeni eser, müzede bulunan madeni eserler arasından seçilmiş olup bunlar; dört ayna, on yağdanlık, altı su kabı, on üç kandil ve bir adet kapaktan oluşmaktadır. Eserler genel bir değerlendirme ile Selçuklu dönemine atfedilmiştir. Bazı eserler ise Anadolu Selçuklu dönemi içerisinde değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the metal art is one of the important branches of art, the number of metal works that have survived to the present day is very few. Metal artifacts that exist today are the artifacts scattered in various museums and collections of the world, about which we do not have much information. The most important factor in the fact that the mine is an art branch that is still not explored much is that it is difficult to clean and analyze as a material. Another factor is that metal works are melted by many civilizations in the regions where they are found and used in different ways when needed. In this context, thirty-four metal works in the Seljuk Civilization Museum were examined within the scope of the research. These works are very important for us to have an idea about the Seljuk mining art. After the works were divided into groups and the necessary permissions were obtained, they were photographed and drawn, and then these works were evaluated in terms of material, technique, form and especially ornamental compositions. Thirty-four metal artifacts within the scope of the research were selected from among the metal artifacts in the museum; It consists of four mirrors, ten oil pots, six water bowls, thirteen oil lamps and a cover. The works have been attributed to the Seljuk Period with a general evaluation. Some works were evaluated during the Anatolian Seljuk period.