Sürdürülebilir ve yeşil bina kazanımları
Sustainable green building and its achievements
  1. Tez No: 767229
  2. Yazar: YASEMİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA SAİDE ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sürdürülebilir Yeşil Bina, toplumdaki bireylerin ve bireylerin etkileşimde olduğu diğer canlı ve cansız varlıklar ile birlikte genel olarak evrenin, doğal kaynakların bilinçli bir şekilde tüketilerek sürekli bir biçimde kullanılmasıdır. Sürdürülebilir Yeşil Bina sistemleri ortak fayda mantığıyla çalıştırılması ile daha kısa sürelerde ekolojik ve ekonomik katkı sağlayacak hale gelebilmesidir. Türkiye'deki malzeme ve teknoloji konusundaki yetersizlikler ile ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasının“sürdürülebilir yeşil bina”tasarlama isteğine ve gerekliliğine engel olmaması gerektiği, çevresel ve ekonomik gerekçeleri vurgulanmış, böylece bir ortak akıl ve sinerji oluşturulmasına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Araştırmanın amacı, ülkemizde de son yıllarda büyük önem kazanan, sürdürülebilir yeşil binaların sadece büyük şehirlerde veya kurumsal binalarda sınırlı kalmayacağını, birçok şehirde, birçok ev ve iş yerinde, resmî kurumlarda kolaylıkla uygulanabilir hale geleceğini gösterebilmektir. Aynı zamanda sürdürülebilir yeşil bina uygulamalarına dikkat çekmek, dünyada yaygın olarak kullanılan değerlendirme sistemlerini incelemek ve uygulamaya koymak, konu hakkında toplumda ve yapı sektöründe geniş bir bakış açısı kazanılmasını sağlayacaktır. Özellikle Türkiye'de üretimi teşvik etmek amacı ile devlet desteği alan firmalar, üretim sektöründe yoğunlaşmıştır. Bu da sanayi yapılarının sayısının zamanla artışını sağlamıştır. Fakat sanayi yapıları üzerinde piyasada“sürdürülebilir yeşil bina”konusunda yapılan çalışmalar oldukça yetersizdir. Yapılan çalışmada, konunun somut bir şekilde anlaşılabilmesi açısından, örnek olarak Türkiye'de yer alan yeşil bina uygulamasına yer verilmiş ardından Sinop'ta bulunan Demirciköy mevkii Organize Sanayi Bölgesi özelinde sürdürülebilir yeşil bina tasarımı yapılmış hem ekonomik hem çevresel analizler ortaya koyulmuştur. Yapılan bu analizlerin sonucunda ortaya koyulan verilere dayanarak, sürdürülebilir yeşil binaların kendini amorti ettiği ve çevresel kirliliğin uzun yıllar önüne geçilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable Green Building is the continuous use of natural resources by consciously consuming the universe in general, together with other living and non-living beings in which individuals and individuals interact. Sustainable Green Building systems can be operated with the logic of common benefit and can make an ecological and economic contribution in a shorter time. It was emphasized that the inadequacies in materials and technology in Turkey and the high initial investment costs should not prevent the desire and necessity of designing a“sustainable green building”, and the environmental and economic reasons were emphasized, thus contributing to the creation of a common mind and synergy. The aim of the research is to show that sustainable green buildings, which have gained great importance in our country in recent years, will not only be limited to big cities or corporate buildings, but will become easily applicable in many cities, many homes and workplaces, and official institutions. At the same time, drawing attention to sustainable green building practices, examining, and putting into practice the evaluation systems that are widely used in the world will provide a broad perspective on the subject in the society and the building sector. Companies that receive government support, especially to encourage production in Turkey, are concentrated in the production sector. This has led to an increase in the number of industrial structures over time. However, studies on“sustainable green building”in the market on industrial buildings are quite insufficient. In the study, in order to understand the subject in a concrete way, the green building application in Turkey was given as an example, then a sustainable green building design was made in the Organized Industrial Zone in the Demirciköy location in Sinop, and both economic and environmental analyzes were revealed. Based on the data obtained as a result of these analyzes, it has been shown that sustainable green buildings pay for themselves and environmental pollution can be prevented for many years.