أثر مسرحة المناهج في تطوير مهارتي المحادثة والاستماع في تعليم اللغة العربية للناطقينبغيرها (المستوى المتوسط)
Tiyatronun yabancılara Arapça öğretiminde dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmedeki etkisi (Orta seviye örneği)
- Tez No: 767228
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, yabancılara Arapça öğretimi sürecinde tiyatronun rolünün öneminden ortaya çıkmıştır. Geleneksel eğitim yöntem ve yöntemlerinden uzaklaşma girişiminden sonra biz eğitimciler ve öğretmenlerin eğitim sürecini kolaylaştıracak ve organize edecek modern araç ve teknikleri bulması ve eğitim öğretim sürecini modern öğretim yöntemlerine yakınlaştırması zorunlu hale gelmiştir. Belki de temsili etkinlik yöntemini izleyerek ve tiyatroyu okul müfredatına dahil ederek, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmede hedefe ulaşmaya çalışır, çünkü tiyatro metni öğrencilerin dillerini dilin doğru telaffuzu konusunda değerlendirmek için verimli bir alandır. İster rol oynayan aktörler, ister dinleyiciler olsun, dinleme becerilerini geliştirmelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle, tiyatronun okul müfredatlarında yer almasının önemi ve yabancılara Arapça öğretiminde dil becerilerinin, özellikle dinleme ve dinleme becerilerinin gelişimine etkisinin ortaya konulması üzerine bir araştırma yapılması gerekliydi. Bu araştırma; konuşma, çeşitli tiyatro stillerini kullanma ve müfredatı dramatize etme stratejisine göre öğretim için önerilen adımları gösterme, bu stratejinin karşısına çıkan engelleri netleştirme ve bu engellere yönelik yollar ve çözüm önerileri bulma, tiyatro kullanmanın önemini vurgulama eğitim sürecinde ve eğitime entegre etmenin yollarını bulmaya ve istenen hedefe ulaşmak için Arapça öğretmenleri ile kesin ve sistematik bir şekilde paylaşmaya katkıda bulunma amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study started from the importance of the role of theater in the process of teaching Arabic to non-native speakers; After the development we have reached, and the attempt to move away from traditional methods and methods of education, it has become imperative for us as educators and teachers to find modern means and techniques to facilitate and organize the educational process, and bring it closer to the learners. Perhaps following the method of representative activity and introducing theater into the curricula, works to achieve the goal in developing the skills of conversation and listening, because the theater text is a fertile field for evaluating the students' tongues on the proper pronunciation of the language and enabling them to develop the listening skill, whether they are actors or listeners. From this point of view, it was necessary to conduct a study on theater and the importance of its inclusion in the curricula, and to show its impact on developing language skills in teaching Arabic to non-native speakers, especially listening and speaking skills, using several theatrical styles, and showing the suggested steps for teaching according to the curricula theatrical strategy, and clarify the obstacles. That confronts this strategy, and finds ways and remedial proposals for these obstacles, stressing the importance of using theater in the educational process and contributing to finding ways to integrate it into education and share it with Arabic language teachers in a precise and systematic way to achieve this desired goal.