Ekstraktif sitrik asit fermentasyonu
Extractive citrit acid fermentation
  1. Tez No: 76724
  2. Yazar: AYTEN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSTRAKTİF SİTRİK ASİT FERMENTASYONU Ayten ATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç Dr. Ülkü MEHMETOĞLU 1998, Sayfa: Î01 Jüri: Doç. Dr. Ülkü MEHMETOĞLU Doç. Dr. Hasip YENİOVA Prof. Dr. Tülin KUTSAL Klasik sitrik asit fermentasyonunda ürün inhibisyonu sebebiyle, hücre derişimi ve sitrik asit üretim hızı düşmektedir. Sitrik asiti fermentasyon esnasında uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu alternatif yöntemlerden biri olan ekstraktif fermentasyon üzerine yoğun çalışmalar yapılmıştır. Biyokatalitik uygulamalarda organik çözücü kullanımı kinetik ve termodinamik avantaj sağlar: Ürünün sürekli olarak uzaklaştırılmasıyla, biyokatalizörün aktivitesi artar. Kullanılan çözücünün biyolojik uygunlukta ve sitrik asit üretimi için yüksek kapasiteye sahip olması gerekmektedir. Ancak biyolojik uygunlukdaki çözücülerin dağılım katsayıları düşüktür.Bu çalışmada, A. niger mikroorganizması ile sitrik asit üretimi için ortam bileşimi ve çalışma koşullan belirlenmiştir. Daha sonra, ekstraktif fermentasyonda yüksek dağılım katsayısına sahip olan çözücüler deneysel olarak bulunmuştur. Dağılım katsayısı 26.67 ((g/L)/(g/L)) olan oleyil alkolde çözülmüş Hostareks A327 çözücü olarak seçilmiştir, için Oleyil alkol amin derişimi ve vikozitesini ayarlamak için tüm deneylerde seyreltici olarak kullanılmıştır. Âmin toksikliğini azaltmak için A.niger mantarı Ca-aljinat jetinde tutuklanmıştır. Ayrıca, suda çözünen aminden hücreyi korumak için tutuklama ortamına ve sıvı ortama %4 (v/v) mısır özü yağı eklenmiştir. Deneyler sabit sıcaklık ve karıştırma hızında 150 mL'lik erlenlerde gerçekleştirilmiştir. Tüm ekstraktif fermentasyon deneyleri Vs/Vo=4 değeri için %4 (v/v) mısır özü yağı varlığında yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekstraktif fermentasyon, sitrik asit, Hostareks 327Alamin 336, bitkisel yağ, mısır özü yağı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis EXTRACTIVE CITRIC ACID FERMENTATION Ayten ATEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ülkü MEHMETO?LU 1998, Page: 101 Jury : Prof. Dr. Tülin KUTSAL Assoc. Prof. Dr. Ülkü MEHMETO?LU Assoc Prof. Dr. Hasip YENİOVA In conventional citric acid fermentation, the rate of citric acid production and the cell concentration decreases due to the inhibitory effect of the product. Various methods exist for removing citric acid from the broth during fermentation. One of these methods is extractive fermentation Which has been studied extensively. The use of an organic solvent in biocatalytic applications can provide both kinetic and thermodynamic advantages. When the product is continuously removed from the solvent phase, biocatalyst activity will increase. The solvent must have a high capacity for citric acid and must be biocompatible. However, biocompatible solvents have low distribution coefficient.In this study, composition of the medium and operating conditions for citric neld p roduction by Aspergillus niger were examined experimentally. Hostarex A327 was chosen as solvent which was dissolved in oleyl alcohol and had distribution coefficient of 26.67 ((g/L)/(g/L)).01eyI alcohol was used as solvent for adjusting viscosity and amin concentration. A. niger was immobilized in Ca-alginate to prevent the toxicity of amines. In addition to protect the cells from the water soluble amine, corn oil [%4(v/v)] was added to the immobilization and the aqueous media. Experiments were performed in 150 mL shake flask with constant temperature and agitation rate. All the extractive fermentation experiments were performed in the presence of %4 (v/v) corn oil for Vs/Vo=4 KEY WORDS: Extractive fermentation, citric acid, Hostarex A327, Alamine 336, Vegetable oil, corn oil.