Ekstraktif fermentasyonla sitrik asit üretimi
Production of citric acid by using extractive fermentation
  1. Tez No: 114907
  2. Yazar: MÜGE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
EKSTRAKTIF FERMENTASYONLA SİTRİK ASİT ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Müge KILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada ilk olarak Aspergillus niger fungusu ile sitrik asit üretimi üzerine azot derişiminin ve potasyum ferrosiyanür derişiminin etkisi incelenmiştir. Daha sonra ekstraktif sitrik asit fermentasyonu deneylerinde çözücü olarak kullanılan Hostareks A3 27 amininin, mikroorganizmaya yaptığı toksik etki ortama mısırözü yağı ilave edilerek engellenmeye çalışılmıştır. Ekstraktif fermentasyonla sitrik asit üretimine; potasyum ferrosiyanür derişimi, faz oranı (Vor/Vsu), mısırözü yağı derişimi ve amin derişiminin etkisi iç etkileşimleriyle birlikte Cevap Yüzey Yöntemi kullanılarak incelenmiş ve optimum değerleri bulunmuştur. Bilim Kodu : 405.05.31 Anahtar Kelimeler : Ekstraktif fermentasyon, sitrik asit, Hostareks A327, mısırözü yağı, A. niger. Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Selma ATEŞ
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF CITRIC ACID BY USING EXTRACTIVE FERMENTATION (M.Sc. Thesis) Müge KILIÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this study firstly, the effect of nitrogen and potassium ferrocyanide concentration was examined on citric acid production by Aspergillus niger fungi. Secondly, the toxic effect caused by Hostarex A3 27 amine, which was used as a solvent, on microorganism, was tried to be prevented by addition of corn oil to the medium. Finally, the effect of potassium ferrocyanide concentration, phase ratio (Vor/Vaq), corn oil concentration and amine concentration together with their interaction was examined on extractive citric acid production by using Response Surface Methodology and optimum values were found. Science Code : 405.05.31 Keyword :Extractive fermentation, citric acid, Hostarex A327, corn oil, A. niger. Page number : 97 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Selma ATEŞ