Tek taraflı neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonunda diğer göz OKT bulguları
Evaluation of fellow eye in Turkish population of unilateral neovascular age related macular degeneratin by optical coherence tomography
  1. Tez No: 767262
  2. Yazar: SEPIDEH LOTFI SADIGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA ELDEM, PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk yaşlı popülasyonunda tek taraflı neovasküler YBMD ile takip edilen hastaların diğer gözlerini muayenenin yanısıra gelişmiş görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak neovaskülarizayon gelişmesinde önemli risk faktör olan OKT biobelirteçlerin neovaskülarizayon gelişmeden önce tesbit etmektir. Tek taraflı Neovasküler YBMD'si olup diğer gözleri normal veya erken/orta evre kuru tip YBMD olan 168 hastanın 168 gözü çalışmaya alınmıştır. Tüm olguların yaş, cinsiyet, Sigara öyküsü, hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve YBMD aile öyküsü varlığı sorgulandı. Tüm olgulara takipleri süresince rutin göz muayenesi yanısıra her vizitte OKT ve renkli FF çekimi yapıldı. OKT görüntülemede ETDRS otomatik protokolünün 3'lü dairesel segmentasyonundan yararlanarak 3mm ve 6 mm'lik alanlarda drusen hacmi hesaplandı. Tüm görüntülerde intraretinal hipereflektif material (IRHF), Subretinal drusenoid deposit (SDD), drusen içinde heterojen reflektivite varlığı (hRF), pigment retina epitel dekolmanı varlığı (PED)değerlendirildi. Çalışmanın sonunda 27 gözde neovaskülarizasyon gelişirken,141 göz kuru tip olarak devam etmiştir. Neovaskülarizasyon gelişen gözlerde neovaskülarizasyon bulgusu ortaya çıktıktan bir önceki vizit bulguları değerlendirmeye alınmıştır ve son vizit olarak yazımızda geçmektedir. 168 Hastadan 80'i kadın (% 47) ve 88'i erkek (%53) olup, yaş ortalaması 75.87± 10.26 (56- 96) idi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlmalı fark yoktu. Tum olgulardan çalışma başlangıcında temel OKT görüntüsü elde edildi. Ortalama takip süresi 23.62± 5.15 ay idi. Çalışmanın sonunda 141 hastanın 141 diğer gözü (çalışma gözü) (%83.9) non-neovasküler iken,27 hastanın 27 gözünde (%16.1) neovaskülarizasyon gelişti. Neovasküler bulgusu olan hastaların, neovaskülarizasyon gelişmeden bir önceki görme keskinliği ve OKT görüntüsü değerlendirilmeye alındı. Çalışma süresi boyunca hiç bir gözde coğrafik atrofi gelişme bulgusuna raslanmadı. Sigara kullanımı neovasküler grupta non-neovasküler gruba nazaran yüksek bulundu, sigara kullanımı neovaskülarizason riskini 2.58 kat arttırmaktaydı (OR= 2.58, P=0.02).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to study fellow eyes of unilateral neovascular AMD in the Turkish elderly population by utilizing the OCT is to detect biomarkers before neovascularization develops. 168 eyes of 168 patients with the disease were included in the study. Age, gender, smoking of all cases history, hypertension,hypercholesterolemia and family history of AMD were questioned. In addition to routine eye examination during follow-up visits, OCT and color fundus photographs were performed in all cases at each visit.By using the ETDRS automatic segmentation protocol in OCT imaging drusen volume was calculated in 3mm and 6mm areas. Intraretinal hyperreflective material (IRHF), Subretinal drusenoid in all images deposit (SDD), presence of heterogeneous reflectivity in drusen (hRF), pigment retinal epithelium detachment (PED) was evaluated. At the end of the study, 27 eyes developed neovascularization, while, 141 eyes continued as dry type. Of 168 patients, 80 (47%) were female and 88 (53%) were male, with a mean age of 75.87±10.26 (56-96). There was no difference in terms of age and gender distribution between the two groups. Baseline OCT image was obtained from all subjects at the beginning of the study. The mean follow-up period was 23.62±5.15 months. At the end of the study, 141 of 141 patients eye (study eye) (83.9%) was non-neovascular, while 27 eyes (16.1%) of 27 patients developped neovascularization. There was no evidence of geographic atrophy development in any eye during the study period. Results represnted smoking increased the risk of neovascularization 2.58 times (OR= 2.58, P=0.02).