Klinik örneklerden izole edilen klebsiella pneumoniae suşlarında virülans faktörlerinin fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılması ve antibiyotik direnci ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of virulence factors by phenotypic and genotypic methods and evaluation of their relationship with antibiotic resistance in klebsiella pneumoniae strains isolated from clinical samples
- Tez No: 767263
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, klinik örneklerden izole edilen K. pneumoniae izolatlarının virülans faktörlerinin fenotipik ve genotipik yöntemlerle belirlenmesi ve antimikrobiyal ilaçlara karşı direnç durumuyla ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 100 K. pneumoniae izolatı dahil edilmiş, izolatların tanımlama ve antimikrobiyal duyarlılık testleri VITEK-2 otomatize sistemi ile yapılmıştır. Kapsül ve alfa hemolizin üretimi, biyofilm oluşturma yeteneği ve hipermukoviskozite fenotipi özelliği fenotipik yöntemlerle incelenmiş; adezin (ycfM, mrkD, kpn), invazin (traT), siderofor (entB, iutA, fyuA, iroN) ve toksin (hlyA) genlerinin varlığı genotipik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. 100 izolat, yaygın ilaca dirençli (YİD), çok ilaca dirençli (ÇİD) ve duyarlı olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Bulgular: Tüm izolatlarımızda kapsüle sahip olduğu ve biyofilm oluşturduğu bulunmuştur. Alfa hemolizin üretimi ve hipermukoviskozite fenotipi özelliği ise yalnızca sekiz suşta (%8) tespit edilmiştir. Adezin genlerinden ycfM %99, mrkD %97 ve kpn (%46); invazin genlerinden traT %2; siderofor genlerinden entB %96, iutA %79, fyuA %71, iroN %3 ve toksin genlerinden hlyA ise %2 oranında pozitif bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda aerobaktin siderofor reseptör geni iutA'nın YİD ve ÇİD grupta anlamlı derecede fazla bulunduğu, traT virülans genine sahip iki izolatın da ÇİD grupta yer aldığı, kpn ve iroN geninin ÇİD ve duyarlı grupta bulunan izolatlarda daha fazla görüldüğü, bu nedenle antibiyotik direnci ile arasında negatif bir kolerasyon olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the virulence factors of K. pneumoniae isolates isolated from clinical samples by phenotypic and genotypic methods and to examine their relationship with resistance to antimicrobial drugs. Materials and Methods: 100 K. pneumoniae isolates were included in the study, identification and antimicrobial susceptibility tests of the isolates were performed with the VITEK 2 automatic system. Capsule and alpha hemolysis production, biofilm forming ability and hypermucoviscosity phenotype were investigated by phenotypic methods; The presence of adhesin (ycfM, mrkD, kpn), invasin (traT), siderophore (entB, iutA, fyuA, iroN) and toxin (hlyA) genes were investigated using genotypic methods. 100 isolates were examined in three groups as XDR (extremely drug resistant), MDR (multi-drug resistant) and susceptible. Results: All of our isolates were found to have a capsule and form a biofilm. Alpha hemolysin production and hypermucoviscosity phenotype were detected only in eight strains (8%). Adhesin genes ycfM 99%, mrkD 97% and kpn 46%; the invasive gene traT 2%; siderophore genes entB 96%, iutA 79%, fyuA 71%, iroN 3% and toxin gene hlyA 2% were positive. Conclusion: In our study, the aerobactin siderophore receptor gene iutA was found to be significantly higher in the XDR and MDR groups, two isolates with the traT virulence gene were also in the MDR group, and the kpn and iroN genes were more common in isolates in the MDR and susceptible groups, therefore, negative association with antibiotic resistance was found. It was concluded that there may be a correlation.