Pozitif ve negatif ruminasyon ölçeğinin Türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Turkish adaptation of positive and negative rumination scale, validity and reliability study
  1. Tez No: 767265
  2. Yazar: MELTEM İNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Yang ve ark. tarafından geliştirilen Pozitif ve Negatif Ruminasyon Ölçeği'nin Major Depresif Bozukluk, Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve sağlıklı popülasyonda Türkçe Uyarlaması, Geçerlilik ve Güvenirlik Çalışmasının yapılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaaraştırmaya katılmayı kabul eden 92 Major Depresif Bozukluk, 102 Anksiyete Bozuklukları, 85 Obsesif Kompulsif Bozukluk tanılı ve 111 sağlıklı birey olmak üzere 390 kişilik örneklemde yapılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Ruminasyon Ölçeği, RuminatifDüşünmeBiçimleriÖlçeği, Bilişsel Üçlü Envanteri, Yaşam Yönelimi Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Yale Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeğiuygulanmıştır. Bulgular: Pozitif ve Negatif Ruminasyon Ölçeğinin birinci düzey doğrulayıcı faktör analizi yapılarak beş boyutlu yapı doğrulandı. Sonrasında PANRS ölçeğinin Mutluluğun Tadını Çıkarma ve Olumlu Başa Çıkma boyutlarının pozitif ruminasyon boyutu altında ve Negatif İlişkilendirme, Mutluluğu Bastırmave Kendini Reddetme boyutlarının negatif ruminasyon boyutu altında olduğunu göstermek için ikinci düzey doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Ölçek boyutlarına ait güvenirlik çalışmasında karelasyon analizi ile iç tutarlığın yüksek olduğu gösterildi. (Cronbach alfa katsayıları pozitif ruminasyon 0.814, Mutluluğun Tadını Çıkarma 0.836, Olumlu Başa Çıkma 0.565, negatif ruminasyon 0.878, Mutluluğu Bastırma 0.695, Negatif İlişkilendirme 0.851,Kendini Red Etme 0.756) Ölçeğin madde toplam puan korelasyon katsayıları 0.304-0.794 arasında bulundu. Ölçek maddeleri için faktör yük değerleri 0,30'dan yüksek olduğu ve hata varyanslarının 0.90 ve altı olduğu belirlendi. Diskriminant fonksiyon analizine göre, tanı grubu ile sağlıklı kontrol grubunu ayırmada etkili olduğu saptandı. Sonuç: Pozitif ve Negatif Ruminasyon Ölçeği Türkçe Formunun geçerli ve güvenilir olduğunu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was Yang et al. Positive and Negative Rumination Scale developed by Turkish in patients with Major Depressive Disorder, Anxiety Disorders, Obsessive Compulsive Disorder, and in the healthy population validity reliability work is done. Material and Method: Study The study was conducted in a sample of 390 people, including 92 patients with Major Depressive Disorder, 102 AnxietyDisorders, 85 patients with Obsessive Compulsive Disorder, and 111 healthy individuals, who agreed to participate in the study. Sociodemographic data form, Positive and Negative Rumination Scale, Ruminative Thought Style Questionnaire,The Cognitive Triad Inventory, Life Orientation Scale, Life Satisfaction Scale, Beck depression İnventory, Beck Anxiety Scale, Yale-Brown Obsession-Compulsion Scale were applied. Results: The five-dimensional structure was confirmed by first-level confirmatory factor analysis of the Positive and Negative Rumination Scale. Secondlevel confirmatory factor analysis was performed to show that the dimensions of enjoying happiness and positive coping were under the positive rumination dimension of the Positive and Negative Rumination Scale and that the dimensions of negative association, suppression of happiness, and self-denial were under the negative rumination dimension. In the reliability study of the scale dimensions, it was shown that the internal consistency was high. (Cronbach's alpha coefficients for positive rumination 0.814, Enjoying Happiness 0.836, Positive Coping 0.565, negative rumination 0.878, Happiness suppression 0.695, Negative Attribution 0.851, SelfRejection 0.756) The item-total score correlation coefficients of the scale were found to be between 0.304 and 0.794. It was determined that the factor loading values for the scale items were higher than 0.30 and the error variances were 0.90 and below. According to the discriminant function analysis, it was found to be effective in separating the diagnosis group from the healthy control group. Conclusion: The Turkish version of the Positive and Negative Rumination Scale was shown to be reliable and valid.