Asıa Minor'da Roma İmparatorluk Dönemi mezarlarında apotropaik betimler
Apotropaic desciptions on Roman Imperial tombs In Asia Minor
- Tez No: 767274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Apotropaik uygulamalar, kötü etkilerden korunmak için Antik Çağ yaşamında önemli bir rol oynamıştır. Tarih boyunca var olan inançların temelini oluşturan tabiat unsurları ve insan korkuları sonucunda doğaüstü karakterler aracılığıyla dönüştürülen nesneler ve kavramsal imgeler, insan hayatının her bölümünde vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Bu tez çalışması Asia Minor'da, Roma İmparatorluk Dönemi'ne tarihli mezar taşları, lahit, ostotek, buluntular üzerinde betimlenen apotropaik simgeleri derlemeyi amaçlamaktadır. Derleme çalışması, yayımlanan epigrafik veriler, antik yazarların anlatımları, arkeolojik kazı ve yüzey araştırmalarından elde edilen bulguları referans alarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Apotropaic practises had a significant role in antiquity against evil eye. As a result of nature and human fears which constitutes the basics of the faith through the ages objects, conceptual images has become indispensable elements by means of believes to the supernatural beings or mythological characters in thread of life. This study aims to assemble apotropaic objects depicted on gravestones, sarcophagi, cinerary urns vel sim. from the Roman Imperial period, in Asia Minor. Epigraphical materials, ancient authors, and archaeological materials are primary sources that I applied to fulfill this compelling task.