Uygun organik fonksiyonel gruplarla nanomalzemelerin sentezlenmesi ve bu nanomalzeme ile modifiye edilen camımsı karbon elektrot ile ibrutinib ilaç etken maddesinin voltametrik tayini
Synthesis of nanomaterials with appropriate organic functional groups with this nanomaterial the glassy carbon electrode was modified and used for voltammetric determination of ibrutinib drug
- Tez No: 767273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TALAY PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, GO-NH-B(OH)2@AgNPs/GCE modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak akıllı hedefe yönelik yeni nesil bir antikanser ilaç olan ibrutinib'in (IBR) modifiye elektrot ile yapılan elektrokimyasal analizini duyarlı, seçici, hızlı ve düşük maliyetli bir voltametrik analizini göstermektedir. Dönüşümlü voltametri tekniği ile bileşik kuvvetli asidik ortamda (0.1 mol L-1 HNO3) yaklaşık +1.52 V'da (Ag/AgCl'ye karşı) adsorpsiyon etkisi altında düfizyon kontrollü ve iyi tanımlanmış tersinmez bir yükseltgenme piki vermiştir. Kare dalga voltametri tekniği ile +1.49 V'de (Ag/AgCl'ye karşı) 0.1 mol L-1 HNO3 çözeltisinde IBR'nin nicel tayini için doğrusal aralık 0.025 ile 1.00 μg mL-1, gözlenebilme sınırı 0.006 μg mL-1 olarak bulunmuştur. Önerilen bu yöntem, farmasötik formülasyonunda IBR miktarını bulmak için başarıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new electrochemical analysis of ibrutinib (IBR), a smart targeted new-generation anticancer drug, using a GO-NH-B(OH)2@AgNPs/GCE modified glassy carbon electrode that illustrates a sensitive, selective, fast and cost-effective voltammetric analysis. A well-defined and diffusion-controlled with some adsorptive irreversible oxidation peak at about +1.52 V (vs. Ag/AgCl) was observed in the combined strongly acidic medium by cyclic voltammetry technique. The linear range for the quantitative determination of IBR in 0.1 mol L-1 HNO3 solution at +1.49 V (against Ag/AgCl) by square wave voltammetry technique was found to be 0.025 to 1.00 μg mL-1, and the limit of detection was 0.006 μg mL-1. This proposed method has been successfully used to find the amount of IBR in a pharmaceutical formulation.