Pandemide gebelere COVİD-19 aşısı uygulamasının yenidoğanlar üzerindeki sonuçları
Neonatal consequences of COVİD-19 vaccines applied to pregnant women in pandemic
  1. Tez No: 767311
  2. Yazar: MİZGİN AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE NİLGÜN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hastanemizde doğum yapmış olan COVID-19 aşılı ve aşısız gebelerin, yenidoğan sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Sonu Servisi'nde Nisan 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında yatmış ve canlı doğum gerçekleştirmiş kadınlar ile yenidoğanları çalışmaya dahil edilmiştir. Antenatal özellikler ve aşılanma ile ilgili bilgiler annelere anket uygulanarak ve sistem kayıtlarından doğrulanarak edinilmiştir. Yenidoğanlar prospektif olarak incelenip demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri resmi kayıtlardan alınmıştır. Gebelik sırası ve/veya öncesinde aşı olan toplam 3 çalışma grubunun yenidoğan sonuçları, COVID-19 aşısı olmayı tercih etmeyen kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 701 yenidoğanın ortalama gebelik haftası ve doğum ağırlıkları sırasıyla 36.97±3.29 hafta ve 2850.49±710.94 gram izlenmiştir. Annelerin gebelik öncesinde aşılanma oranı %51.6, gebelikte aşılanma oranı ise %22.1 bulunmuştur. Aşı olanların %61.9'u ilk trimesterde, %42.5'i ikinci trimesterde, %5.8'i üçüncü trimesterde aşılanmıştır. Aşı olan annelerin %88'i BioNTech, %10.5'i Sinovac aşısı tercih etmiştir. Çalışmadaki katılımcıların 149'u (%21.26) gebelikte COVID-19 PCR (+) izlenmiştir. COVID-19 enfeksiyonu %37.16'sında ilk trimesterde, %44.59'unda ikinci trimesterde ve %18.24'ünde üçüncü trimesterde geçirilmiştir. Gebelikte COVID-19 enfeksiyonu geçiren olguların %75.84'ü enfeksiyonu hafif semptomlarla (sıklıkla burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük, halsizlik), %20.13'ü ağır (nefes darlığı, yüksek ateş) ve %4.03'ü asemptomatik geçirmiştir. COVID-19 enfeksiyonu geçiren gebelerin 3'ü (%2) ağır enfeksiyon nedeniyle hastanede yatmıştır. Aşısız grup ile gebelikte ve/veya öncesinde COVID-19 aşısı olan grup arasında gebelikte COVID-19 enfeksiyonu geçirme, hastalık şiddeti ve hastaneye yatış oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Gebelik ve/veya öncesinde aşı olan grupta, asfiksi (p=0.016) aşısız gruptan istatistiksel anlamlı olarak daha düşük, IVK (p=0.028) ve NEK (p=0.034) istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek izlenmiştir. Diğer klinik ve laboratuvar özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde anne yaşı yüksekliği (p=0.0001), asfiksi görülme düşüklüğü (p=0.029), IVK yüksekliği (p=0.042) istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, NEK sıklığı yüksekliği (p=0.998) anlamlı bulunmamıştır. Düzeltme ile çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldığında IVK yüksekliği (p=0.039) istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, asfiksi düşüklüğü (p=0.777) ve NEK yüksekliği (p=0.419) istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Anne ve bebek sağlığı düşünüldüğünde aşılamada en önemli konunun kâr zarar dengesi olduğu unutulmamalıdır. COVID-19 aşılarının gebelikte uygulanmasının maternal ve neonatal genel sağ kalımlar üzerine istatistiksel anlamlı bir etkisi görülmese de aşı tereddütlerine inat yüzyılımızda, COVID-19 aşılarının gebelikte yeri vardır. Gebelikte yapılan COVID-19 aşıları IVK'yı anlamlı olarak arttırmazken, gebelik öncesi aşılanan grupta görülen istatistiksel anlamlı IVK artışları ve aşı etkinliği ile ilgili Türkiye'de daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the neonatal outcomes in COVID-19 vaccinated and unvaccinated pregnant women who gave birth in our hospital. Material and Methods: Women who were hospitalized and gave live birth at the University of Health Sciences Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital Postpartum Service between April 2022 and September 2022, and their newborns were included in the study. Antenatal characteristics and information about vaccination were obtained by administrating a questionnaire to the mothers and verifying the system records. Newborns were examined prospectively and their demographic, clinical, and laboratory characteristics were obtained from official records. The neonatal outcomes of 3 study groups who were vaccinated during and/or before pregnancy were compared with a control group who was not vaccinated against COVID-19. Results: The mean gestational week and birth weight of 701 newborns were 36.97±3.29 weeks and 2850.49±710.94 grams, respectively. The vaccination rate of mothers before pregnancy was 51.6% while it was 22.1% during the pregnancy. Of those who were vaccinated, 61.9% were vaccinated in the first trimester, 42.5% in the second, and 5.8% in the third trimester. Vaccinated pregnants preferred 88% BioNTech, and 10.5% Sinovac vaccine. One hundred and forty-nine (21.26%) participants in the study were COVID-19 PCR (+) during pregnancy. COVID-19 infection was detected in 37.16% in the first trimester, 44.59% in the second trimester, and 18.24% in the third trimester. Of the cases who had COVID-19 infection during pregnancy, 75.84% had mild symptoms (often runny nose, post-nasal drip, cough, weakness), 20.13% had severe (shortness of breath, high fever), and 4.03% were asymptomatic. Three (2%) of the pregnant women who had COVID-19 infection were hospitalized due to severe infection. No statistically significant difference was found between the unvaccinated and vaccinated groups during and/or before pregnancy in terms of having COVID-19 infection, disease severity, and hospitalization rates. Asphyxia (p=0.016) was statistically significantly lower in the vaccinated group before and/or during pregnancy, IVH (p=0.028), and NEC (p=0.034) were statistically significantly higher. No statistically significant difference was observed between groups in terms of other clinical and laboratory characteristics of the newborns. In the multivariate logistic regression analysis, high maternal age (p=0.0001), low incidence of asphyxia (p=0.029), high IVH (p=0.042) were found to be statistically significant, while the presence of NEC (p=0.998) was not significant. When multivariate logistic regression analysis was performed with correction, high IVH (p=0.039) was found to be statistically significant, while low asphyxia (p=0.777) and NEC increase (p=0.419) were not statistically significant. Conclusion: The main target in vaccinations during pregnancy should be to protect the health of the mother and infant by considering the profit and loss balance. Although the application of COVID-19 vaccines during pregnancy does not have a statistically significant effect on maternal and neonatal overall survival and despite vaccine hesitations, COVID-19 vaccines have a place in pregnancy in our century. While COVID-19 vaccine administration during pregnancy does not significantly increase IVH, more studies are needed on statistically significant IVH increases and vaccine efficacy in the vaccinated group before pregnancy in Turkey.