Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerdeultrasonik scaler kullanımına bağlı olarak oluşanaerosol miktarlarının değerlendirilmesi
Evaluation of aerosol amounts due to use of ultrasonic scaler in patients with different periodontal diseases
- Tez No: 767337
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerde periodontal tedavide ultrasonik scaler kullanımı sırasında oluşan mikrobiyal aerosol kontaminasyonunun değerlendirilmesidir. Bu çalışma ultrasonik scalerlar kullanımı sırasında saçılan aerosollerin farklı periodontal hastalıklarda değerlendirildiği ilk çalışmadır. Çalışmaya periodontal tedavi için Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran sistemik olarak sağlıklı 44 gönüllü birey dahil edildi. Klinik periodontal parametreler; Pİ, Gİ, SCD, SKİ, KAS ve DMFT değerleri kaydedildi. Klinik ve radyolojik değerlendirmelere göre çalışma grupları oluşturuldu (15 gingivitis, 14 periodontitis Evre III derece B ve 15 periodontitis Evre III derece C).Ortamın sıcaklık ve nem değerleri kaydedildi. Hava kontaminasyonunu değerlendirmek için tedavi öncesi, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında hava örneklemeleri yapıldı. Aktif hava örneklemeleri taşınabilir hava örnekleme cihazı kullanılarak yapıldı (Biomerieux AirIdeal). Pasif örneklemeler ise besiyeri içeren petri kutularının ortamda açık bırakılması ile yapıldı. Aktif hava örneklemeleri tedavi öncesi ve tedavi sonrasında, pasif hava örneklemeleri ise tedavi öncesi ve tedavi sırasında yapıldı. Aerobik total bakteriyel kontaminasyonun değerlendirilmesi için PCA besiyeri kullanıldı. Alınan hava örnekleri 37 °C'de 48 saat inkübe edildi ve sonrasında cfu sayımı yapıldı. Ultrasonik scaler kullanımı sırasında tüm gruplarda cfu miktarlarında hem aktif hem de pasif hava örneklemelerinde tedavi öncesine göre tedavi sırası/sonrasında artış gözlendi. Tedavi sırasında en yüksek artış Evre III C grubunda (ort ± ss; 100,86±74,497 cfu/dm2 ), tedavi sonrasında aynı şekilde Evre III C grubunda görüldü (ort ± ss; 201,33±60,859 cfu/m3).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the amount of microbial aerosol contamination during the periodontal initial treatment in individuals with different periodontal diseases. This is the first study to evaluate scattered aerosols during the use of ultrasonic scalers in different periodontal diseases. Forty-four systemically healthy volunteers included who applied to Selçuk University Periodontology Department for periodontal treatment in the study. Clinical periodontal parameters; PI, GI, PD, BOP and CAS values, DMFT values were recorded and study groups were formed according to clinical and radiological parameters (15 gingivitis, 14 periodontitis Stage III grade B and 15 periodontitis Stage III grade C). Environmental temperature and humidity values were recorded during initial periodontal treatment. Air sampling was performed before, during and after treatment to evaluate the air contamination due to aerosols scattered from the use of ultrasonic scalers. A portable air sampling device was used for active air sampling (Biomerieux AirIdeal). Passive sampling was performed by agar plates were left uncovered at predesignated sites to collect samples of any aerosolized bacteria. Active air sampling was performed before and after treatment, while passive air sampling was performed before and during treatment. PCA medium was used for evaluation of aerobic total bacterial contamination. The air samples were incubated at 37°C for 48 hours and cfu counted. During the use of ultrasonic scaler, both active and passive air sampling showed an increase in cfu amounts during/after treatment compared to the pre-treatment. The highest increase during treatment was seen in Stage III C group (mean±ss;100.86±74.497cfu/dm2), after treatment in the same in Stage III C group (mean±ss;201.33±60.859cfu/m3).