Çok uluslu zincir otel işletmelerdeki yabancı yöneticilerin karşılaşmış oldukları kültürel farklılıkların performanslarına etkisi: İstanbul örneği
The effect of cultural differences on the performance of the expatriate managers of the multinational chain hotels: The case of Istanbul
- Tez No: 767388
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küresel yaşamın ticari boyutunu oluşturan uluslararası iş birlikleri, zorlu rekabet pazarında işletmelerin elini güçlendiren gelişmeler olmaktadır. Bu pazarın önemli bir yüzdesini konaklama sektörü oluştururken, özellikle çok uluslu zincir otel işlemeleri ülkeler arası etkileşiminin gerek sosyal gerek ekonomik gerekse kültürel katalizörü olmaktadır. İnsan odağında, bu etkileşimin en etkili faktörü ise yabancı yöneticiler olmaktadır. Uluslararası deneyim, bilgi ve kültürel akışın beşerî köprüleri olan yabancı yöneticiler çok uluslu oteller için başarının“riskli”unsurları olmaktadır. Nitekim belirli bir süre de olsa farklı bir kültürde yaşamak ve çalışmak birtakım uyum ve performans sorunlarını beraberinde getirebilecek ve bu durum bir yandan yöneticilerin psikolojik olarak etkilenmesine yol açabilecek diğer yandan otel işletmelerinin mali kayıplar yaşamasına neden olabilecektir. Buradan hareketle çalışmanın amacını, yabancı yöneticilerin üstlendikleri görevler ekseninde kültürel farklılıkların algılanan zorlukları, bu zorlukların uyum süreçlerine etkisini ve uyumun da performans algılamalarını ne yönde değiştirdiğini analiz etmektir. Araştırmanın veri sahası Türkiye'de en fazla çok uluslu zincir otel işletmesinin olduğu ve aynı zamanda en önemli kültürel destinasyonlardan biri olan İstanbul'dur. Yabancı yönetici istihdam eden 55 çok uluslu zincir otel işletmesinde görev alan tüm orta ve üst düzey yabancı yöneticilere (115 kişi) anket uygulanmıştır. Çalışmada analiz aracı olarak betimleyici istatistikler için SPSS-23 ve yapısal eşitlik modellemesi için ise Smart PLS-3 paket programları kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre, kültürel farlılıklar algılanan zorluklardan iletişim ve yöneticililerle ilgili zorlukları pozitif ve anlamı şekilde etkilerken, algılanan zorluklar etkileşim ve iş uyumunu negatif ve anlamlı yönde etkilemiştir. Etkileşim uyumu performansın sadece bağlamsal boyutunu etkilerken iş uyumu ise performansın her iki boyutunu pozitif ve anlamlı yönde etkilemiştir. Bununla birlikte genel uyumun her iki performans boyutu üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmamıştır. Son olarak araştırmadan elde edilen veriler ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Constituting the commercial dimension of global life, international collaborations are initiatives that strengthen the hands of businesses in the challenging competitive market. While the hospitality sector carves out a significant percentage of this market, notably the multinational chain hotel operations are the social, economic and cultural catalysts of the interaction between countries. The most effective factor of this interaction is expatriate manager in the human focus. Being human bridges of international experience, knowledge and cultural flow, expatriate managers are the“risky”elements of success for multinational hotels. Accordingly, living and working in a different culture, even if a certain period of time, will likely bring about some adaptation and performance troubles. Not only will this situation negatively affect the psychology of managers, but it may also cause financial losses to the hotel businesses. Having the highest number of multinational chain hotel corporations and subsuming also one of the most crucial cultural destinations in Turkey, İstanbul is the data universe of the research. A questionnaire was conducted to all middle and senior expatriate managers (115 people) working in 55 multinational chain hotel corporations employing expatriate managers. SPSS-23 for descriptive statistics and Smart PLS-3 for structural equation modeling were benefitted as analysis means in the study. According to the results obtained from the analyzes, while cultural differences affected communication and managerial difficulties in the perceived difficulties positively and meaningfully, perceived difficulties negatively and significantly affected interaction adjustment and work adjustment. While interaction adjustment affected only the contextual dimension of performance, work adjustment affected both dimensions of performance positively and significantly. However, there was no effect of general adjustment on both performance dimensions. Finally, conclusions and recommendations are presented in the light of the key takeaways.