Perimezensefalik subaraknoid kanama ile intrakranial venöz varyasyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Beyin sapı çevresindeki toplar damar yapılarına ait olası vasyasyonların subaraknoid kanama ile olan ilişkisi
- Tez No: 767392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET ÖKÇESİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Anjiografi negatif PmSAK hastalarında etyoloji net olarak ortaya konamamış olsa da venöz orijin bu hasta grubunda literatürdeki bilgiler ışığında birçok çalışmada dile getirilmiştir. Bizde bu araştırmamızda perimezensefalik bölgedeki venöz anatomiyi ve olası varyasyonları 3T MRG'de SWI sekans kullanarak değerlendirmeyi amaçladık. Çap, anastomoz, anatomik seyir gibi venlerin yapısal özellikleri değerlendirilecek olup bu özellikler kriter alınarak olası varyasyonları tespit etmeyi amaçlıyoruz. MATERYAL VE METOD Çalışmamızda pmSAK geçiren anjiografisi negatif 20 hasta ile, benzer demografik özelliklere sahip, bilinen kronik hastalığı olmayan, daha önce beyin kanaması öyküsü bulunmayan aynı sayıda kontrol grubu yer aldı. 40 gönüllüye yönelik MR görüntüleme yapılmış olup SWI sekans imajları elde edilmiştir. Pedinküler ven, median anterior PMV ve medüller venler başta olmak üzere beyin sapı komşuluğundaki venöz yapıların çap, anastomoz, anatomik seyir özellikleri değerlendirildi. Çap ölçümleri sagittal imajlarda ve reformat mIP görüntüleri kullanılarak yapıldı. Elde edilen veriler ışığında perimezensefalik bölgedeki venlerin yapısal özellikleri ve olası varyasyonlar araştırılmıştır. BULGULAR Median anterior pontomezenfesalik ven, median anterior medüller ven, sağ ve sol pedinküler ven, sağ ve sol pontomezensefalik sulcus veni, lateral anterior pontomezensefalik ven hem hasta hemde kontrol gurubunu oluşturan olguların tamamında tespit edilmiştir. Diğer venöz yapıların ise tespit edilme oranları şu şekildedir. Hasta grubunda lateral medüller ven (%66), transvers pontin venler (%53), retroolivar ven (%26), posterior komünikan ven (%13), kontrol grubunda ise lateral medüller ven (%73), transvers pontin venler (%60), retroolivar ven (%33), posterior komünikan ven (%20). Hasta ve kontrol grubundaki olguların SWI sekans imajlarda detaylı venöz yapı değerlendirme sonuçları benzer şekilde bulundu. Pedinküler ven çapı 1.3±0.25 mm, Median anterior pontomezensefalik ven çapı 0.9±0.18 mm, lateral anterior pontomezensefalik ven çapı 0.8±0.15 mm, Anterior medüller ven çapı 0.5±0.1 mm, Lateral medüller ven çapı 0.4±0.08 mm'dir. Mezensefalon ve pons seviyesinden geçen transvers kesitlerde çok küçük çaplarda ince transvers venler mevcut olup bu yapıların ponsun derin nükleus yapılarının drenajını sağladığı görüldü. Ayrıca hasta ve kontrol grubunda incelediğimiz bu venöz yapıların anastomoz ve anatomik seyir özellikleri de benzerlik göstermektedir. SONUÇ SWI sekans incelemenin venöz anatomi ve olası varyasyonların değerlendirilmesinde oldukça faydalı bilgiler verdiği görülmektedir. Hasta grubunda ve sağlıklı gönüllüler arasında perimezensefalik venlerin çapları, bağlantı yaptıkları venler ve beyin sapı komşuluğundaki seyir gösterdikleri sulcal yapılar bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bu nedenle venöz anatomik varyasyon açısından kanama geçiren grupta normal popülasyona göre riski arttırabileceğini düşündüğümüz ek bir bulgu tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Although the etiology has not been clearly demonstrated in angiography-negative PmSAH patients, venous origin has been expressed in many studies in this patient group in the light of the literature. In this study, we aimed to evaluate the venous anatomy and possible variations in the perimesencephalic region using SWI sequence in 3T MRI. Structural features of veins such as diameter, anastomosis, and anatomical course will be evaluated, and we aim to detect possible variations by taking these features as criteria. MATERIAL AND METHOD Our study included 20 patients with negative angiography who underwent pmSAH and the same number of control groups with similar demographic characteristics, no known chronic disease, and no previous history of cerebral hemorrhage. MR imaging was performed for 40 volunteers and SWI sequence images were obtained. Diameter, anastomosis and anatomical course features of venous structures adjacent to the brain stem, especially the peduncular vein, median anterior PMV and medullary veins, were evaluated. Diameter measurements were made on sagittal images and using reformatted mIP images. In the light of the data obtained, the structural features and possible variations of the veins in the perimesencephalic region were investigated. RESULTS Median anterior pontomesencephalic vein, median anterior medullary vein, right and left peduncular vein, right and left pontomesencephalic sulcus vein, lateral anterior pontomesencephalic vein were detected in both the patient and control groups. The detection rates of other venous structures are as follows. In the patient group, lateral medullary vein (66%), transverse pontine veins (53%), retroolivar vein (26%), posterior communicating vein (13%), in the control group lateral medullary vein (73%), transverse pontine veins (60%) ), retroolivar vein (33%), posterior communicating vein (20%). Detailed venous structure evaluation results in SWI sequence images of the patients in the patient and control groups were found to be similar. Peduncular vein diameter is 1.3±0.25 mm, Median anterior pontomesencephalic vein diameter is 0.9±0.18 mm, lateral anterior pontomesencephalic vein diameter is 0.8±0.15 mm, Anterior medullary vein diameter is 0.5±0.1 mm, Lateral medullary vein diameter is 0.4±0.08 mm. Thin transverse veins of very small diameters were present in the transverse sections passing through the mesencephalon and pons level, and it was seen that these structures provided drainage of the deep nucleus structures of the pons. In addition, anastomosis and anatomical course features of these venous structures that we examined in the patient and control groups are similar. CONCLUSION SWI sequence analysis seems to provide very useful information in the evaluation of venous anatomy and possible variations. There was no significant difference between the patient group and healthy volunteers in terms of the diameters of the perimesencephalic veins, the veins they connect to, and the sulcal structures in the vicinity of the brainstem. For this reason, no additional finding that we think may increase the risk in the bleeding group compared to the normal population in terms of venous anatomical variation was detected.