65 yaş ve üzeri kişilerde uyku kalitesi ve vücut kitle indeksi
SLEEP quality and body mass index in PEOPLE age 65 and over
  1. Tez No: 767402
  2. Yazar: AYSUN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Dünya ve Türkiye'de yaşlı nüfusun yıllar içinde artması sebebiyle günümüzde önemi giderek artan 65 yaş üstü kişilerin günlük yaşamını etkileyen olumsuz durumlar, toplumun sosyal yaşamını da etkilemektedir. Yaşlıların hayatını olumsuz etkileyen etmenlerden ikisi uyku kalitesi ve kilo problemleridir . Uyku problemleri ve obezite modern çağın en sık görülen şikayetlerindendir. Birçok hastalığın birincil sebebi olan obezite yaşlı populasyonun uyku kalitesi üzerine de etkili midir? Amaç: Bu çalışmayla beden kitle indeksinin uyku kalitesi üzerine muhtemel etkilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Eyüp Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezi 34.019.78 nolu birime kayıtlı ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 242 kişiye tarafımızca oluşturulan ve sosyo-demografik verileri içeren anket formuna ilaveten PUKİ karşılıklı görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksinin ülkemizde geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını 1996 yılında Dr. Yücel Ağargün ve arkadaşları yapmıştır (1).Sosyodemografik bulgularda bu araştırmanın istatiksel analizi için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 kullanılmışıtır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Due to the increase in the elderly population in the world and Turkey over the years, the negative situations affecting the daily life of the population over the age of 65, which is becoming increasingly important today, also affect the social life of the society. Two of the factors that negatively affect the lives of the elderly are sleep quality and weight problems. Sleep problems and obesity are the most common complaints of the modern age. Does obesity, which is the primary cause of many diseases, also have an effect on the sleep quality of the elderly population? Objective: With this study, it is aimed to reveal the possible effects of body mass index on sleep quality. Materials and Methods: In the study, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was applied by face-to-face interview technique in addition to the questionnaire form created by us and containing socio-demographic data to 242 people who were registered in Istanbul Public Health Directorate Eyüp Güzeltepe Family Health Center unit no. 34.019.78 and met the criteria for inclusion in the study. The validity and reliability study of the PSQI scale for our country was conducted by Dr. Yücel Ağargün and his colleagues in 1996. (1) NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 was used for the statistical analysis of this research in sociodemographic findings.