İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretiminde teknolojiyi kullanımına ilişkin düşünceleri (Kırşehir ili örneği)
Thoughts of preservice primary education maths teachers about technology use in maths teaching (Case of Kırşehir province)
- Tez No: 767450
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretiminde teknolojiyi kullanımına ilişkin düşüncelerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilköğretim matematik öğretmen adaylarının; matematik öğretiminde kullanılan teknolojiler, teknoloji kullanımında benimsenen ilkeler, teknoloji kullanmanın nedenleri, teknoloji kullanımının sağladığı faydalar, teknoloji kullanımında karşılaşılan güçlükler, kullanılan teknolojilerin matematik öğretim alanı ile uyumu ve kendilerinin bu sürece ilişkin yeterlik algıları ile ilgili düşünceleri belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, üniversitenin İlköğretim Matematik Öğretmenliği okuyan son sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma grubunu ise ilköğretim matematik öğretmenliği son sınıfta okuyan öğrenciler arasından rastgele seçilen 20 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin frekans analizi ve içerik analizi yapılmıştır. Analiz sürecinde katılımcılardan görüşme yoluyla elde edilen veriler, kodlanarak frekans analizleri çıkarılmış, benzer içerikli olanlar bir araya getirilerek yeni kavramlara ulaşılmıştır. Verilerin analizi sonucu, matematik öğretiminde kullanılan teknolojilerin donanım ve yazılımın işlevlerine; kullanılan teknolojilerin matematik öğretimini desteklemede; teknoloji seçiminde öğrencilerin bilişsel, duyuşsal özellikleri ve müfredata, öğrenme ilkelerine uygunluğuna; İlköğretim matematik öğretiminde teknoloji kullanımının, matematiği anlamlı, ilginç ve kolay kalıcı öğrenmeye yol açmasına; Matematik öğretiminde teknoloji kullanımında bilgi ve beceri eksikliğine: Matematik öğretiminde katılımcıların konu alanı entegrasyonu ve teknoloji kullanımına yönelik yetersizliklerine ilişkin düşünceleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, tezde bireysel ve kurumsal bağlamda yaşama geçirilmesi gereken bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study sought to determine the thoughts of preservice primary education maths teachers technology use in maths teaching. To this purpose, the researcher determined the thoughts of preservice primary education maths teachers about technologies used in maths teaching, Teachers principles adopted in technology use, reasons of using technology, advantages of using technology, difficulties faced while using technology, and competence perception of preservice teachers related to this process. The study used the descriptive analysis method which is among qualitative research methods. The target population of the study comprised senior students studying Primary Education Maths Teaching in the University of Kırşehir Ahi Evran. The study group comprised 20 students chosen randomly from the senior students studying Primary Education Maths Teaching. In the study, the researcher collected the data via a semi-structured interview form created by the researcher. The researcher performed frequency and content analyses for the data acquired. During the analysis, the researcher coded the data acquired from the participants via interviews and performed their frequency analysis. He gathered the data with similar content and reached new concepts. As a result of the data analysis, the researcher determined the thoughts of preservice primary education maths teachers about the hardware and software functions of technologies used in maths teaching and curriculum and learning principles in supporting maths teaching and choosing technology. In the light of the data acquired, the assertion offered specific suggestions to be carried into effect in an individual and corporate context.