Yabancı dilde kelime öğrenme stratejilerinin öğrencilerin farklı özelliklerine göre incelenmesi
A study on word strategies in learning a foreign language relating the different features of students
- Tez No: 767463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademede İngilizce dersi alan öğrencilerin, yabancı dil öğrenme sürecinde kelime öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerine etki eden faktörleri incelemek üzerinedir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullarda 5., 6., 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 809 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin kelime öğrenme stratejilerini kullanma düzeyleri incelenirken İngilizce dersindeki başarı durumu, cinsiyet, öğrenim görülen okul türü, sınıf seviyesi, aile gelir düzeyi, kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, annenin İngilizce bilme durumu ve babanın İngilizce bilme durumu değişkenleri kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve yabancı dilde kelime öğrenme stratejileri ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde karar ağacı algoritmalarından CHAID analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin kelime öğrenme stratejilerini kullanım düzeylerini cinsiyet, sınıf seviyesi, annenin İngilizce bilme durumu, babanın İngilizce bilme durumu, öğrenim görülen okul türü ve İngilizce dersi başarı durumu değişkenlerinin etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to study and understand the use of vocabulary learning strategies by foreign language learners at secondary schools. During 2019-2020 academic year, 809 students in total at 5th, 6th, 7th and 8th grades at secondary schools in Kayseri National Education Directorate were the participants of this study. During the analysis of the students' usage of VLS, variants such as success, gender, the type of the school, grade, the income of mother, the number of siblings, the education of mother, the education of father, the language acquisition of the mother, the language acquisition of father were main criterias to evaluate the results. In order to be able to gather the necessary data on students, first a personal data form and then a scale on VLS in foreign language learning were presented. The obtained data was applied CHAID analysis among decision tree algorithms. The results of this study revealed that there are meaningful differences on the students' use of VLS in terms of gender, grade, the parents' language acquisition, the type of the school and the success in English lessons.