A Study on the communication strategies used by field dependent and independent Turkish EFL learners to express lexical meaning
İngilizce öğrenen alan bağımlı ve alan bağımsız Türk öğrencilerinin sözcük düzleminde kullandıkları iletişim stratejileri
- Tez No: 92026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ÜLSEVER, PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
II DOKTORA TEZ ÖZÜ İNGİLİZCE ÖĞRENEN ALAN BAĞIMLI VE ALAN BAĞIMSIZ TÜRK ÖĞRENCİLERİNİN SÖZCÜK DÜZLEMİNDE KULANDKLARI İLETİŞİM STRATEJİLERİ MineDİKDERE Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Yard.Doç.Dr. Şeyda ÜLSEVER Bazı öğrencilerin ikinci/yabancı dil edinim ve öğreniminde diğerlerinden daha başarılı olduğu gerçeği, araştırmacıları ikinci dil ediniminde basan göstergeleri olarak bireysel özelliklerin araştırılmasına yöneltmiştir. Bu nedenle, yabancı dil öğrenenler ikinci/yabancı dil araştırmacılarının odak noktası haline gelmişlerdir. Bu çalışmada, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin bilişsel stillerinin (alan bağımlı, alan bağımsız) sözcük düzleminde kullandıkları iletişim stratejilerinin çeşidi ve sayışma etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, bilişsel stillerin iletişim stratejilerinin kelime bazında seçiminde etkili olup olmadığını bulmaktır. Çalışma için 40 orta düzey üstü (20 alan bağımlı, 20 alan bağımsız), Türk öğrenci denek olarak seçilmiştir. Bu deneklere üç farklı“çalışma”(task) verilmiştir. Bunlar resim tanımlama, hikayeyi tekrar anlatma ve mülakattır. Bu“çalışmalann”(tasklann) çevri yazıları iki İngilizce öğretmem tarafından incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Çalışmanın bulguları öğrencilerin kullandıkları iletişim stratejilerinin genelde değişmediğini ortaya çıkarmıştır. Ancak, kullanılan stratejilerin çeşitleri göz önünde bulundurulduğunda, ikinci dile dayalı iletişim stratejilerinin her iki grup öğrenci tarafından daha fazla kullanıldığı saptanmıştır. Sonuç olarak,“çalışma”(task) türlerinin öğrencileri farklı iletişim stratejileri kullanmaya yönelttiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The fact that some learners are more successful at acquiring/ learning a second or foreign language than others has led to investigations of individual characteristics as predictors of successful L2 acquisition; thus, language learners have become the main interest of second/foreign language researchers. In this study, the effect of cognitive styles (field independence and field dependence) on the type and the number of the communication strategies Turkish EFL learners use was examined. The aim of this study was to reveal whether the cognitive styles of the learners affected the selection of communication strategies at lexical level in oral production. For this study, 40 (20FI-20FD) upper-intermediate Turkish EFL learners were selected as the subjects. They were engaged in three different type of tasks, namely picture description, re-telling a story and interview. Transcriptions of these tasks were analysed and categorised by two independent raters. The findings of the study suggested that learners' communication strategies do not vary in terms of total use. But when the types of strategies were considered, L2 based strategies were found to be used more often by both FI and FD groups. It was concluded that task types motivate learners to appeal to different communication strategies.