Ankara-Ayaş İlçesi Bayram Köyü tarım işletmelerinde yapıların analizi
Analysis of farm structures in Bayram Village of Ankara-Ayaş
  1. Tez No: 76748
  2. Yazar: NİYAZİ ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada Ankara-Ayaş ilçesi Bayram köyü yerleşim alanının özelliği, incelenen tarım işletmelerinin büyüklüğüne göre işletme avlusu düzenlemesi ve işletme binalarının genel durumları, bina inşaatında kullanılan yapı malzemelerinin kullanımı, inşaat sistem ve yapı elemanlarının durumu ve boyutsal özellikleri, işletme avlusunda bulunan binaların yeterlilikleri ve uygun çevre koşullarının sağlanması, havalandırma ve aydınlatma durumları araştırılmış ve mevcut durumlar ortaya konmaya çalışılmıştır. İşletme gruplarına göre ortalama işletme avlu alanları küçük işletmelerde 444.24 m2, orta büyüklükteki işletmelerde 746.81 m2 ve büyük işletmelerde 510.31 m2 bulunmuştur. İşletme avlusu içerisinde yer alan binalar gelişigüzel bir biçimde yerleştirilmişler ve bu yapılar birbirleriyle bitişiktirler. İşletme avlusu içerisinde konut, ahır, samanlık, ambar, hangar ve odunluk binalan bulunmaktadır. İşletme avlusunda bulunan binaların kapladığı ortalama toplam inşaat alanları işletme gruplarına göre sırasıyla küçük, orta ve büyük işletmelerde 170.42 m2, 284.16 m2 ve 196.02 m2 olarak belirlenmiştir. İşletme binaları yığma ve karkas yapı sisteminde inşa edilmişlerdir. Kullanılan yapı malzemeleri ise; taş, toprak, kum, kerpiç, tuğla, beton, betonarme ve ahşaptır. İşletme avlusunda yer alan binaların alansal ve hacimsel yönden yeterlilikleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, tüm konutların ve ahırların alansal olarak yeterli olduğu bulunmuştur. Ancak diğer işletme binalarının farklı yeterliliğe sahip oldukları belirlenmiştir. İşletme avlusunda gübrelik tesisi bulunmamaktadır. Gübreler kuruyana kadar servis avlusunda yığınlar halinde depolanmaktadır. İnceleme yapılan ahırlarının tamamının kapalı ve bağlı duraklı sistemde planlandıkları ve hayvanların çevresel isteklerinin yerine getirilmekten çok uzak olduklan belirlenmiştir. İnceleme yapılan ahırların %58.8'inde ısı açığının, %41.2'sinde ise ısı fazlalığının olduğu belirlenmiştir. Aynca ahırların %6'sında nem yoğunlaşması olduğu belirlenmiştir. Ahırlarda sağlık koşulları ile ilgili olarak hava sirkülasyonunun ve doğal aydınlatmanın da yeterli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study characteristics of rural settlement, farmstead planning considering farm size and general situation of farm structures, building system, general situation of structure elements and materials, size features, sufficiencies of various farm buildings, providing of convenient environmental conditions, ventilation and ligthing conditions were investigated and tried to find out existing situation of Ankara-Ayaş District Bayram Village Farms. The average of size of farmsteads depend on the farm size are found for small farm group size as 444.24 m2 and medium farm group size as 746.81 m2 and large farm group size as 510.31 m2. There are no any kind of orientations of farm bildings in the farmstead. The buildings in the farmstead are usually connected each other. The main buildings in the farmsteads are the farmhouse, animal barns, strow and feed storages, shelters for machinery and equipments and woodshed. The average total built areas within the farmstead, depending on the farm size are determined in small farm group size as 170.42 m2, medium farm group size as 284.16 m2 and large farm group size as 196.02 m2 respectively. Farm structures were built the type of the concrete skeleton of building or the heap of building. The construction materials used in village buildings are mostly stone, earth, sand, adobe, brick, concrete, reinforce concrete and wood. The adequacy area and volume of the farm structures were investigated in the farmsteads. According to the this results, farmhouses and animal barns were found adequate. But the investigated other farm structures have got different results inadequate were determined. There is no manure pits in any of the farm investigated. Dried manure is stored heap in the servis yard. It was determined that all animal barns were closed tie-stall type and were far from satisfying the environmental requirements of the milk cattle. According to calculations of the heat balance, inside environmental conditions were found inadequate and heat defiency in 58.8% and excess heat in 41.2% of the investigated animal barns. Also moisture thicken were determined about 6% of animal barns. The animal barns sanitary conditions concerning air circulation and natural ligthing were found insufficient.