Renk üzerine yapılan bilimsel araştırmaların resim sanatına etkisinin yapıtlar üzerinden analizi
Analysis of the scientific research that has been done on colour based on thei̇r effect on/from the final artwork
  1. Tez No: 767505
  2. Yazar: SEÇİL ARAS ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ NURİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Renk, bilimsel anlamda Newton'un cam prizma deneyi vasıtasıyla nicelik kazanmıştır. Tarih öncesi dönemlerde rengin kullanımı, mağara resimlerine dayanmaktadır. Tarih öncesi dönemde yaşayan insanlar mağara duvarlarına yaptıkları resimlerde anlatımlarını kuvvetlendirmek adına rengi doğadan elde etmeye çalışmışlardır. Daha sonra birçok bilim insanı kendi renk teorisini geliştirmek istemiştir. Renk üzerine yaptıkları çalışmalarla teorilerini güçlendirerek bilim dünyasına ve yaşamımıza oldukça faydalı olacak şekilde bilgiler aktarmışlardır. Kimyasal olarak rengi Le Blon ele almıştır ve renk incelemeleri adı altında CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) Goethe'nin renk teorisini kabul görmüştür. Goethe, rengin karanlık ve aydınlık yönünü incelerken aynı zamanda psikolojik etkilerine de değinmiştir. Bilim ve sanat dünyasına oldukça büyük katkı sağlamıştır. Dönemin sanatçıları renk kullanımında Goethe' den etkilenerek üretim yapmaya başlamışlardır. Rengin bilimsel netlik kazanması sanat dünyasına büyük katkı sağlamıştır. Bu çalışmada; renk fiziksel, kimyasal, psikolojik ve fizyolojik açıdan detaylıca incelenmiştir. Renk kuramıyla ilgilenmiş olan bilim insanlarının rengi ele alma biçimleri arasında kıyaslamalar yapılmıştır. Tarihsel süreçte sanat alanında renklerin armonik durumları, oranları ve resimlerin üretiminde psikolojik duygular ile dışavurumsal renk tercihleri örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Color was scientifically quantified by Newton's glass prism experiment. The use of color in prehistoric times is based on cave paintings, and people living in the prehistoric period tried to obtain color from nature in order to strengthen their expression in the paintings they made on cave walls. Later, many scientists wanted to develop their own color theory, and they strengthened their theories with their studies on color and transferred information that would be very useful to the world of science and our lives. Le Blon dealt with the chemical color and Goethe's color theory was accepted by the CIE (International Commission on Illumination) under the name of color studies. Goethe, while examining the dark and light aspects of color, also touched upon its psychological effects. He has made a great contribution to the world of science and art. The artists of the period started to produce by being influenced by Goethe in the use of color. The scientific clarity of color has made great gains in the art world.In this study, the physics, chemistry, psychological and physiological aspects of color were examined in detail and how it was handled in many fields of science and comparisons were made between the theories of scientists who were interested in these fields. In the historical process, the harmonic situations and proportions of colors in the field of art, and the psychological feelings and expressive color preferences in the production of paintings have been examined through examples.