Ahzâb Sûresi'nde kişiye yönelik emir ve yasakların ahlâkî boyutu
The moral dimension of the orders and personal prohibitions in Surah Ahzab
  1. Tez No: 767519
  2. Yazar: ESAT ÇİĞNİTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ahlâk, insanların kendilerinden beklenen görev ve sorumlulukları kendi rızalarıyla yerine getirmeye yönlendirir. İnsanlara dinin ruhuna uygun olarak nasıl davranmaları ve yaşamaları gerektiğini öğreten ahlâkî değerlerdir. Bu çalışmada ahlâk hem bir kavram hem de bir değer olarak ele alınmıştır. Bu amaç çerçevesinde ahlâkın bireydeki yer ve önemine değinilmiş, bireyin dünyevî ve uhrevî müeyyidesi ele alınmıştır. Konunun kapsamı dikkate alınarak, Ahzâb Suresi'nde kişiye yönelik emir ve yasakların, ahlâk ile ilgili boyutu üzerinde durulmuştur. Bu emir ve yasakları yerine getirirken kişinin ahlâkî davranışlarının nasıl olması gerektiği açıklanmıştır. Çalışmada ele alınan konu başlıklarının ve ayetlerin incelenmesinde, klasik ve modern dönem tefsir kaynakları ile hadis kaynaklarına başvurulmuştur. Ahzâb Suresinde kişiye yönelik emir ve yasakları ifade eden ayetler ışığında, Kur'ân-ı Kerim'in ve İslâm'ın önerdiği ahlâkın kişiye dünya ve ahiret mutluluğunu sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Moral value directs people to voluntarily fulfill their duties and responsibilities that they are obliged to do. It is moral values that teaches people how they should live and behave according to the soul of the religion. This work aims to discuss the morals both as a concept and a value. In accordance with this purpose, the situation and the importance of morality within the individual and the wordly and ethereal sanction of the individual is touched upon. Taking account of the context of the subject the moral extent of the orders and prohibitions that brought over for the individual is emphasized upon. How the moral behaviors of the individual should be when s/he fulfill these moral behaviors is stated. The sources of classical and modern tafsir(exegeses) and hadiths are conducted to in the interpretation and observation of the subject headings and the verses emphasized in the work. In the light of the verses stating the orders and personal prohibitions in Ahzab Surah, it has been found that the moral value that Qur'an and Islam recommend ensures individual the happiness in the world and hereafter.