Sulama suyu kalitesinin taze fasülye (Phaseolus vulgaris l.) verimine etkisi
The Effect of irrigation water quality on pod yield of fresh bean (Phaseolus vulgaris l.)
  1. Tez No: 76753
  2. Yazar: MERİÇ TOKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEKİ ERÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, sulama suyu kalitesinin, taze fasulye (Phaseolus Vulgaris L) verimine ve kalitesine etkisini araştırmak amacıyla serada oluşturulan saksılarda yürütülmüştür. Araştırma T1= 0.25 dS/m (Şahit), T2=1.00 dS/m, T3=2.00 dS/m, T4=4.00 dS/m ve T5=6.00 dS/m olmak üzere 5 farklı elektriksel iletkenlik ve Sı=0.5, S2=10.00 olmak üzere iki farklı sodyum adsorpsiyon (SAR) oranı 4 tekrarlı olarak (5x2x4) faktöriyel düzende planlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; T 1S1 konusunda ortalama fasulye verimi 90,77 g/saksı olarak elde edilmiş, bu değer kıyas alındığında, oransal verimler T2S1 konusunda %82, T2S2 konusunda %57, T3Sı konusunda %32, T3S2 konusunda %16 olarak elde edilmiştir. T4Sı, T4S2, T5S1 ve T5S2 konularında ise verim elde edilememiştir. Araştırmada ayrıca, sulama suyu tuzluluğunun artmasıyla meyve sayısı ve meyve boyunun azaldığı, yaprak ve meyvelerdeki mineral madde miktarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for fresh bean (Phaseolus Vulgaris L.) grown in the pots placed in a greenhouse to obtain the effect of irrigation water quality on pod yield and quality. The treatments were 5 electrical condustivity levels (Tj= 0.25 dS/m, T2=1.00 dS/m, T3=2.00 dS/m, T4=4.00 dS/m, and Ts=6.00 dS/m) and 2 sodium adsorption ratios( Si=0.5, S2=10.00). The experiment was planned as factorial design with 4 replications. As a result, the highest average pod yield was obtained as 90.77 g/pot in the treatment of T1S1. By comparison with this value, relative pod yields were 82%, 57%, 32% and 16% in the treatments of TjSj, T2S2, T3St and T3S2, respevtively. And pod yield was not obtained in the treatments of T4S1, T4S2, T5S2 and T3S2. In addition, it was found that number and length of pods decreased with increasing salinity level of water.