TOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalında 2014-2019 tarihleri arasında tedavi olmuş hastalarda Nİ-Tİ döner alet kırıklarının insidansı: 6 yıllık retrospektif çalışma
Incidence of ni-ti rotary instrument fractures in patients treated between 2014-2019 in TOGU Faculty of Dentistry, Department of Endodontics: a 6-year retrospective study
- Tez No: 716860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; Ni-Ti döner aletlerin molar dişlerdeki kırılma insidansını belirleyerek; bu insidansın kanal tedavisi veya retreatment tedavisi ile ilişkisini ortaya koymak, aletin hangi kanalda ve kanalın hangi seviyesinde kırıldığını saptamak ve kökün eğimi ile kırık eğe arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 2014-2019 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı' nda kök kanal tedavisi veya retreatment yapılmış 9496 endodontik vaka dahil edildi. İncelenen hastalarda 389 vakada kırık alet olduğu tespit edildi. Kırık alet görülen vakalarda; tedavi cinsi, diş ve kanal tipi, kırık aletin kanaldaki seviyesi kaydedildi. Hastaların radyografileri ImageJ 1.3 (ImageJ; US National Institutes of Health, Bethesda, Maryland) programına aktarıldı. Program üzerinden kırılan parçanın uzunluğu milimetre (mm) cinsinden hesaplandı. ImageJ programı üzerinde kök kanalının eğimi Schneider metodu kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study; By determining the incidence of fracture in molar teeth of Ni-Ti rotary instruments; To reveal the relationship of this incidence with root canal treatment or retreatment, to determine in which canal and at which level of the canal the instrument breaks, and to reveal the relationship between the curvature of the root and the fracture of Ni-Ti rotary file. Materials and Methods: 9496 endodontic cases who underwent root canal treatment or retreatment in Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Dentistry, Department of Endodontics between 2014-2019 were included in our study. In the examined patients, 389 cases were found to have broken instruments. In cases with broken tools; The type of treatment, type of tooth and canal, and the level of the broken instrument in the canal were recorded. Radiographs of the patients were transferred to ImageJ 1.3 (ImageJ; US National Institutes of Health, Bethesda, Maryland). The length of the broken piece was determined in mm via the program. The curvature of the root canal was determined using the Schneider method on the ImageJ program.