Nikel titanyum eğelerin tekrarlayan kök kanal tedavisi sırasında apikal debris taşkınlığının karşılaştırılması
Comparison of apical debris extrusion of different nickel titanium files during retreatment
  1. Tez No: 707689
  2. Yazar: İSMAİL KONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kök kanal tedavisinde postoperatif ağrı hem klinisyenler hem hastalar için önemli bir durum teşkil eder. İşlem sırasında kullanılan solüsyonlar, dentin dokusu ve artıkları, kök içindeki bakteriler ve kök kanal dolgu içeriği kök dışına çıkabilir. Periapikal dokuya geçiş yapan bu artıklar gelişen inflamasyona bağlı ağrı ve şişme gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu istenmeyen sonuçlar taşan debris miktarıyla da ilgilidir. Taşan debris miktarı eğelerin fiziksel özelliklerine, şekillendirme yöntemlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kanal tedavisinde olduğu gibi kanal tedavisi yenileme işleminde de debris taşmasının gerçekleştiği bilinmektedir. Çalışmamızın amacı bu debris miktarını farklı eğelerle yapılacak kök kanal tedavisi yenileme işleminde değerlendirmektir. Çalışmamızda 80 adet çekilmiş alt çene büyükazı dişine ait mezial kökler kullanıldı. Çalışma uzunluğu belirlenmesinin ardından şekillendirme prosedürü Protaper Universal F2 nolu eğe ile tamamlandıktan sonra kanallar lateral kondenzasyon ile doldurulmuştur. Kanal tedavisi yenileme işleminde Protaper Next, TF Adaptive, EndoArt Touch Gold, Wave One Gold ve Protaper Universal Retreatment eğeleriyle n:16 olacak şekilde rastgele beş gruba ayrılarak kanal sökümü yapılmış ve taşan debris miktarı boş ağırlığı önceden ölçülmüş olan Eppendorf tüplerinde biriktirilmiştir. Çalışma sonucunda adaptif hareketin incelendiği TF Adaptive grubunda anlamlı olarak en fazla taşkınlık gözlenmiş, rotasyon hareketi ve resiprokasyon hareketiyle çalışan gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain during root canal treatment is an important factor for both clinicians and patients. The solutions used during the procedure, dentin tissue residues and bacteria in the root may extrude from the apical foramen. These residues that pass into the periapical tissue may cause undesirable consequences such as pain and swelling due to inflammation. These undesirable consequences are also related to the amount of debris extrusion. The amount of extruded debris varies depending on the physical properties and shaping methods of the files. Debris extrusion is known to occur in retreatment procedure as root canal treatment. The aim of this study is to evaluate this amount of debris in the retreatment procedures with different files. After the determination of the working length, the shaping procedure was completed with the Protaper Universal F2 file, and the channels were filled with lateral condensation. The roots were randomly divided into five groups to remove the root canal filling materials with Protaper Next, TF Adaptive, EndoArt, Wave One Gold and Protaper Universal Retreatment files as n: 16, and the amount of debris extrusion were collected in Eppendorf tubes whose empty weight was measured beforehand.As a result of this study, the most extrusion was observed in the TF Adaptive group in which adaptive movement was examined, and no significant difference was found between the groups working with rotation and resiprocation movement.