Komplex diferensiyel denklemler
Differential equation in the complex domain
  1. Tez No: 76755
  2. Yazar: ŞENAY DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kompleks diferensiyel denklemlerin ortaya çıkışı ve amacı üzerine duruldu. İkinci bölümde, çok değişkenli holomorf fonksiyonlar, kuvvet serileri, çok değişkenli holomorf fonksiyonların Cauchy integral ve kuvvet serisi gösterilimleri, kompleks diferensiyel denklemlerde varlık teoremleri, denklem sistemleri, m. basamaktan diferensiyel denklem, homogen olmayan lineer diferensiyel denklem sistemleri için varlık teoremi, çözümlerin parametrelere ve başlangıç değerlerine bağımlılığı üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde, birinci basamaktan Lineer olmayan diferensiyel denklemler ve singülerlik incelenerek bazı örnekler verildi.Dördüncü bölümde, Lineer diferensiyel denklemlerin matris formu, n. basamaktan lineer diferensiyel denklemler, bir matrisin üsteli ve logaritması, norm ve yakınsaklık, sabit katsayılı lineer diferensiyel denklemler ve ayrık singülerlik incelendi. ANAHTAR KELİMELER: Cauchy Integral formülü, Cauchy Eşitsizliği, Varlık Teoremi, Temel matris, Temel sistem, holomorf, Jordan Matrisi, Jordan Normal formu, Bir matrisin Logaritması, Bir matrisin üsteli, Ayrık singülerlikler.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters The first chapter, deals with how the complex differential equations occured and the purpose of them. In the second chapter, holomorfic functions of several variables, power series Cauchy integration and power series representation of holomorfic functions of several variables, existence theorems of complex differential equations and equation systems, m-th order differential equations, non-homogenous Linear differential equation systems and the continuous dependence of solutions on their initial values and parametres are investigated. In the third chapter, by examining first degree non - linear differential equations and singularity, some examples are given.In the fourth chapter, matrix form of linear differential equations, n- th order linear differential equations, exponential and logarithm of a matrix, norm and convergence, constant coefficient linear differential equations and isolat singularity are explained. KEY WORDS: Cauchy integration formula, Cauchy inequality, Existence theorem, Fundamental matrix, Fundamental system, holomorf, Jordan matrix, Jordan Normal Form, Logarithm of a matrix, exponential of a matrix, isolat singularity.