İbrala ve Kocadere derelerinin su toplama havzalarının yağış ve akış karakteristikleri
The Preciptitation and flow cherestic of the İbrala and Kocadere creeks watersheds
  1. Tez No: 76754
  2. Yazar: FULYA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma ibrala (Yeşildere) ve Kocadere (Kızca) derelerinin su toplama havzalarının yağış ve akış karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan yağış miktarları Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Su işleri Genel Müdürlüğünden, akış miktarları ise Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden alınmıştır. Araştırmada ibrala ve Kocadere derelerinin su toplama havzalarının hidrolojik toprak grupları, fiziksel karakteristikleri, havza su verimleri ve yağmurların eğilim analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda ibrala ve Kocadere derelerinin su toplama havzalarının topraklan hidrolojik yönden B,C ve D grubunda olduğu saptanmıştır. İbrala ve Kocadere derelerinin su toplama havzalarında meydana gelen yağmurların alansal ortalamaları isoyetal yönteme göre sırasıyla 394.3 mm/yıl 329.8 mm/yıl olarak bulunmuştur. Bu su toplama havzalarında meydana gelen şiddetli yağmurların olasılıklarının Pearson III dağılımına uygun olduğu sonucuna varılmıştır, ibrala ve Kocadere derelerinin su toplama havzalarının su verimleri SCS yöntemine göre sırasıyla 111 818 300 m3/ yıl ve 198 365 900 m9/ yıl olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the precipitation and flow characteristic of ibrala and Kocadere creeks watersheds.The required data of the study have been collected from the State Meteorological Organization an d the State Hydraulic Works In the study, hydrologic soil groups, physical characteristics, mean rainfall over area, return periods of the extreme rainfalls, watershed yields and trend of the yearly rainfalls of those watersheds have been determined. The results of the research have shown that, the soils of the watersheds were in B, C and D hydrologic groups. Average yearly rainfalls of the ibrala and Kocadere Creeks watersheds calculated 394.3 mm/year and 329.8 mm/year respectively due to the isoyethal methods. It was concluded that Pearson type III distribution is suitable for probability distribution of the extreme rainfalls of those watersheds. The water yield of the ibrala and Kocadere Creeks watersheds which figured out according to the SCS method as 111 818 300 m3/year and 198 365 900 m3/yil respectively.