Yeni nesil Pozitron Emisyon Tomografi (PET) cihazlarında kullanılabilinecek sintilasyon dedektör sistemlerinin GEANT4 tabanlı GATE simulasyon programında araştırılması
The investigation of the scintillation detector system using in the new generation Positron Emission Tomography (PET) by GEANT4 based GATE simulation program
  1. Tez No: 767554
  2. Yazar: MEHMET SABRİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YAVUZKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sintilasyon dedektörleri nükleer, parçacık ve medikal fizikte radyasyon spektroskopisi olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu dedektör sistemleri radyasyon güvenliği açısından nükleer santrallerde, deney ve araştırma laboratuvarlarında da tercih edilen dedektör sistemleridir. Bu tez çalışmasında Geant4 simülasyonunda yeni nesil sintilasyon malzemeleri ile halkasal PET (Pozitron Emisyon Tomografi) ve ECAT cihazlarının modellemesi yapılmıştır. Farklı dedektör sistemleri ile modellenen PET cihazından elde edilen eş zaman ölçümleri ve sinogram verileri (tomografi verileri) analiz edilerek tıbbi görüntü özellikleri araştırılmıştır. Böylelikle yeni nesil elektronik sistemlerle (SiPMs) son zamanlarda keşfedilen sintilasyon malzemelerinin optiksel olarak biraraya getirilmesiyle oluşturulan dedektör sistemlerinin PET cihazındaki kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scintillation detectors have a wide range of uses as radiation spectroscopy in nuclear, particle and medical physics. These detector systems are also prefered in nuclear power plants, experimentation and research laboratories for radiation safety. In this thesis, a ring PET (Positron Emission Tomography) and ECAT devices system were modelled with new generation scintillation materials in GEANT4 simulation. The medical image properties were investigated by analyzing the coincidence time measurements and sinogram data (tomography data) obtained from the PET device modelled with different detector systems. Thus, the usability of detector systems, which are formed by optically combining new generation electronic systems (SiPMs) and recently discovered scintillation materials, in PET devices has been examined.