Fen bilimleri dersi bağlamında 7. sınıf öğrencilerinin bazı bilgi okuryazarlığı yetkinlikleri üzerine bir çalışma
A study on some information literacy competencies of 7th grade students' in the context of the science course
- Tez No: 767586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE TEMEL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, fen bilimleri dersi bağlamında 7. sınıf öğrencilerinin bazı bilgi okuryazarlığı yetkinlikleri açısından durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin orta bölgesinde yer alan bir ilin Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki farklı ortaokulunda öğrenim gören 42 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örneklem yöntemlerinden tipik durum örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın verileri“Yazılı Araştırma Dokümanı”,“Bilgi Seçme/Ayırt Etme Dokümanı”ve“Yazılı Görüş Formu”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, rubrik ve içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun bilgi ihtiyacını tanımlama yetkinliği açısından yeterli, yarısından fazlasının bilgiyi kullanma ve iletme yetkinliği açısından kısmen yeterli seviyede olduğu ancak her iki yetkinliğe ilişkin bazı konularda eksikliklerinin olduğu belirlenmiştir. Öte yandan öğrencilerin büyük çoğunluğunun bulma/erişim, değerlendirme ve etik/yasal konular yetkinlikleri açısından yetersiz seviyede olduğu ve bu yetkinliklere ilişkin pek çok konuda eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, araştırmanın bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the status of 7th grade students' in terms of some information literacy competencies in the context of science course. The sample of the study consists of 42 7th grade students studying in two different secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in a city located in the central region of Turkey. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group were determined by using typical case sampling method which is one of the purposive sampling methods Data was gathered through“Written Research Document”,“Information Selection/Distinction Document”and“Written Opinion Form”, and analyzed using rubric and content analysis. As a result of the research, it is determined that the majority of the students were sufficient in terms of the competence to define their information needs, more than half of them were partially sufficient in terms of the competence to use and convey information, but they had deficiencies in some aspects of both competences. On the other hand, it was determined that the majority of the students were insufficient in terms of finding/accessing, evaluation and ethical/legal issues competencies and they had deficiencies in many subjects related to these competencies. At the end of the study, recommendations were made based on the findings of the study.